„Polskie pieśni patriotyczne” to materiały ekstremistyczne. Na Białorusi

Polska flaga
Flaga Polski. / foto: Pixabay
REKLAMA

Polski podręcznik do historii „Polskie dzieje od czasów najdawniejszych do współczesności” oraz książka „Polskie pieśni patriotyczne” znalazły się na prowadzonej przez władze Białorusi liście „materiałów ekstremistycznych” – poinformował w poniedziałek niezależny białoruski portal Nasza Niwa, powołując się na oficjalne materiały władz białoruskich.

O wpisaniu polskich publikacji na listę zdecydował w ubiegły czwartek sąd w Baranowiczach. Na czarnej liście znalazł się podręcznik do historii „Polskie dzieje od czasów najdawniejszych do współczesności”, którego autorami są m.in. Anna Sucheni-Grabowska, Eugeniusz Król, Jan Żaryn i Alicja Dybkowska. Po raz pierwszy opublikowany został w 1995 roku i jest przetłumaczony na język rosyjski – napisała Nasza Niwa.

REKLAMA

Sąd w Baranowiczach do „materiałów ekstremistycznych” zaliczył też wydaną w 2007 roku w Warszawie publikację „Polskie pieśni patriotyczne”.

Lista prowadzona jest przez białoruskie ministerstwo informacji. Jak podaje Nasza Niwa, w czwartek 25 maja oprócz polskich książek trafiło na nią kilka kanałów na Youtube, profili na Instagramie oraz Telegramie. Wpisywane są na nią wszelkie publikacje, strony internetowe oraz kanały i profile prowadzone w sieciach społecznościowych, które nie powielają oficjalnej propagandy reżimu Łukaszenki w zakresie polityki i historii, a także te, które promują język białoruski.

REKLAMA