Ukrainiec zatrzymany. Próbował przewieźć TO przez granicę

Służba celno-skarbowa
Służba celno-skarbowa. Zdjęcie ilustracyjne. / Foto: PAP
REKLAMA

Kurtkę ze skóry pytona wykryli funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej z podkarpackiej KAS podczas kontroli na polsko- ukraińskim przejściu granicznym w Medyce – poinformowała PAP w poniedziałek rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Edyta Chabowska.

Towar próbował nielegalnie przewieźć przez granicę obywatel Ukrainy.

REKLAMA

Jak dodała Chabowska, kurtka została znaleziona podczas kontroli autokaru, który wjeżdżał do Polski z Ukrainy. – Przeprowadzona przez funkcjonariuszy identyfikacja wykazała, że odzież została wykonana ze skóry węża pytona, objętego ochroną na podstawie Konwencji Waszyngtońskiej CITES – zaznaczyła.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

44-letni kierowca autokaru, który przewoził kurtkę w bagażu, nie posiadał zezwolenia, które wymagane jest na przewóz przez granicę gatunków zagrożonych wyginięciem, a także wykonanych z nich wyrobów.

W związku z naruszeniem przez mężczyznę przepisów ustawy o ochronie przyrody, funkcjonariusze zatrzymali towar do dalszego postępowania, które prowadzi Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu – podała rzeczniczka IAS.

Chabowska przypomniała, że to kolejny wykryty w tym roku taki przypadek na przejściu granicznym w Medyce. – Funkcjonariusze KAS udaremnili w ostatnich miesiącach nielegalny przewóz płaszcza, kurtki a także obuwia wykonanych również ze skóry pytona – wyliczyła rzeczniczka.

Ograniczenia w przewozie roślin i zwierząt objętych ochroną, pomagają chronić je przed całkowitym wyginięciem. Nielegalny przewóz przez granicę UE, a także wewnątrzwspólnotowy handel okazami gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem zagrożonym karą więźnia od 3 miesięcy do 5 lat.

W 2022 r. funkcjonariusze Podkarpackiego Urzędu Celno- Skarbowego w Przemyślu zabezpieczyli w sumie ponad 12 tys. sztuk okazów objętych ochroną lub wykonanych z nich przedmiotów.

REKLAMA