W Chełmie ma powstać Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej. Haczyk? „Powinno być realizowane we współpracy ze stroną ukraińską”

Kadr z filmy
Kadr z filmu "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego. Zdjęcie ilustracyjne. Foto: materiały prasowe.
REKLAMA

Do 2027 roku w Chełmie (Lubelskie) na terenie kompleksu dawnych carskich budynków powinno powstać Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej oraz Centrum Prawdy i Pojednania im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego – poinformował w poniedziałek rzecznik chełmskiego ratusza Damian Zieliński.

W listopadzie ub.r. dzięki dotacji z rezerwy Prezesa Rady Ministrów, chełmski samorząd nabył kompleks dawnych carskich budynków przy ul. Hrubieszowskiej 102. Dofinansowanie wyniosło ok. 4 mln zł, a resztę stanowił wkład własny miasta. „Tam planowane jest utworzenie Centrum. To miejsce położone w zalesionym terenie, w lokalizacji, która automatycznie powoduje u odwiedzających refleksję i zadumę” – powiedział rzecznik. Dodał, że samorząd wystąpi do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z wnioskiem o współprowadzenie jednostki.

REKLAMA

„W ramach inwestycji Miasto Chełm zobowiązało się do przygotowania koncepcji oraz dokumentacji technicznej przedsięwzięcia. Pozostała część inwestycji ma zostać zrealizowana przez resort kultury” – wyjaśnił Zieliński.

Sprecyzował, że zgodnie z harmonogramem realizacja przedsięwzięcia powinna nastąpić w ciągu pięciu lat od nabycia przez miasto nieruchomości przy ul. Hrubieszowskiej, tj. w 2027 roku.

Rzecznik ocenił, że utworzenie takiej instytucji w Chełmie jest naturalne ze względu na położenie, historię, a także wielokulturową tożsamość miasta. „Chełm jest swoistą bramą na wschód, świadkiem wielu historii – również tych tragicznych. W naszym mieście od wielu lat, m.in. dzięki lokalnym stowarzyszeniom, kultywowana jest pamięć ofiar rzezi wołyńskiej” – podkreślił.

Dodał, że w Chełmie wciąż żyją świadkowie rzezi, który wielokrotnie podnosili kwestię upamiętnienia nie tylko ofiar, ale także ludzi, którzy nieśli poszkodowanym pomoc.

Celem działalności Centrum będzie nie tylko przedstawienie historii, ale również – jak przekazał – inicjowanie działań, które doprowadzą do faktycznego pojednania w zakresie tematu Wołynia i dalszego wzmacniania polsko-ukraińskiego partnerstwa.

„Prezydent Jakub Banaszek przy każdej okazji podkreśla również, że funkcjonowanie Centrum powinno być realizowane we współpracy ze stroną ukraińską – uzupełnił rzecznik chełmskiego ratusza.

Uchwałę w sprawie utworzenia samorządowej instytucji kultury pod nazwą Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej oraz Centrum Prawdy i Pojednania im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego chełmscy radni podjęli jednogłośnie na sesji w piątek.

REKLAMA