Archidiecezja warszawska zaprasza na pielgrzymkę „Śladami cadyków”. W planie zwiedzanie synagog

W synagodze. Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay
W synagodze. Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay
REKLAMA

Odkrywanie historycznej i duchowej spuścizny narodu żydowskiego zamieszkującego dawniej ziemie Rzeczypospolitej będzie celem pielgrzymki autokarowej „Śladami cadyków”, która odbędzie się 4 czerwca. Organizuje ją archidiecezja warszawska.

Pielgrzymkę rozpocznie msza św. w kościele rektoralnym św. Benona w Warszawie (ul. Piesza 1). Po jej zakończeniu uczestnicy pojadą autokarem do Kazimierza Dolnego nad Wisłą. Następnie udadzą się śladami narodu żydowskiego do Lublina, Łęcznej i miejscowości Bychawa.

REKLAMA

„W duchowość chasydzką i nauki cadyków wprowadzi Symcha Keller, były rabin Łodzi, chasydzki nauczyciel duchowy, kantor i muzyk” – czytamy w komunikacie biura prasowego archidiecezji warszawskiej.

W programie pielgrzymki znajduje się m.in. zwiedzanie synagogi z XVIII wieku w Kazimierzu Dolnym. Uczestnicy zobaczą też jatki, cmentarz oraz miejsce pochówku Rebego Ezechiela Tauba (1772-1856), ucznia widzącego z Lublina i założyciela dynastii Modrzyc.

Pątnicy odwiedzą także nowy cmentarz w Lublinie, gdzie pochowano wielkich lubelskich cadyków późniejszych dynastii XIX i początku XX wieku (m.in. Jehuda Lejb Eiger (płaczący rebbe) oraz rabi Cadok Ha Kohen). W programie jest także wizyta i wykład w sali oryginalnej ostatniej chasydzkiej bóżnicy Lublina oraz bóżnicy bractwa Chewra Nosim z 1885 r.

W Łęcznej, gdzie niekiedy odbywały się obrady Sejmu Czterech Ziem, pielgrzymi zobaczą m.in. Synagogę Wielką z 1655 r. oraz Synagogę Małą z XIX wieku; a także miejsce pochówku wielkiego cadyka Szlomo Jehudy Leiba, +ucznia Widzącego z Lublina+”.

W miejscowości Bychawa planowane jest zwiedzanie synagogi z polichromiami z 1810 r. (obecnie własność prywatna) oraz na cmentarzu, na którym pochowano cadyka Jakuba Icchaka Rabinowicza, syna Jehudiego z Przysuchy”.

REKLAMA