Braun zablokował wykład prof. Grabowskiego. Interweniowała policja [VIDEO]

Grzegorz Braun blokuje wykład prof. Jana Grabowskiego Źródło: Twitter
Grzegorz Braun blokuje wykład prof. Jana Grabowskiego Źródło: Twitter
REKLAMA

Poseł Konfederacji Grzegorz Braun zablokował wykład prof. Jana Grabowskiego, który znany jest z tego, że próbuje udowadniać współudział Polaków w holokauście.

Historyk prof. Jan Grabowski miał 30 maja wygłosić wykład w Niemieckim Instytucie Historycznym. Spotkanie miało tytuł „Polski (narastający) problem z historią Holokaustu” i nietrudno jest się domyślić, co zgromadzonym na sali gościom chciał opowiadać prelegent.

REKLAMA

Jeszcze nim wykład się zaczął, przed wejściem do instytutu, który finansowany jest przez rząd Niemiec, pojawiła się pikieta patriotów chcących zablokować wydarzenie.

Zaczynając wykład Grabowski zdążył powiedzieć o „micie powszechnej pomocy Żydom”, który ma panować w Polsce. „Po około 10 minutach na salę wdarł się poseł Konfederacji Grzegorz Braun. Najpierw wyrwał historykowi mikrofon i zaczął nim uderzać w mównicę. Następnie zniszczył kable do głośnika, a sam głośnik zrzucił na ziemię” – informuje „Gazeta Wyborcza”.

– Nie ma zgody na obrażanie Polaków. Przerywam wykład, to jest Polska, nie będziemy pod niemieckim butem –
powiedział poseł Konfederacji.

Po kilkunastu minutach, w czasie których uczestnicy wykładu wyzywali posła, nazywając go „ruską onucą”, na miejscu zjawiła się policja. Polityk nakazał funkcjonariuszom, by się wylegitymowali.

Jeden z uczestników miał nawet uderzyć posła Konfederacji swoją kulą. Według relacji „Gazety Wyborczej”, nie wiedział, że Braun jest parlamentarzystą i wziął go za „chuligana”.

– Nie wiedziałem, że to poseł, myślałem na początku, że to jakiś chuligan. On nie ma prawa mówić w imieniu Polaków. Też jestem Polakiem, 3 miliony Żydów zabitych w czasie wojny było Polakami. Powinniśmy mówić o naszych błędach. To skandal, że takie rzeczy w ogóle się dzieją –
stwierdziła osoba, która uderzyła posła na Sejm.

Ostatecznie wykład został przerwany. Władze Niemieckiego Instytutu Historycznego zapowiedziały, że zniszczenie sprzętu zgłoszą na policję.

Zachowanie posła Konfederacji spotkało się z pozytywną reakcją ze strony mediów prawicowych. Redaktor naczelny Najwyższego Czasu!, Tomasz Sommer, który zajmował się jako historyk m.in. historią zbrodni w Jedwabnem napisał na Twitterze:

„Grabowski, Gross, Engelking. Antypolonici, którzy w dodatku służą Niemcom. Ktoś musiał w końcu powiedzieć stop! Brawo poseł Braun”.

REKLAMA