Energia odnawialna czy nie bardzo? Panele fotowoltaiczne są narażone na ataki hakerów

Fotowoltaika.
Fotowoltaika. / Fot. PAP/DPA
REKLAMA

Systemy obsługujące miliony paneli fotowoltaicznych w Niderlandach można łatwo zhakować z powodu słabego zabezpieczenia – alarmuje Rijksinspectie Digitale Infrastructuur (RDI), rządowy inspektorat infrastruktury cyfrowej. Zdaniem RDI stanowi to zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego kraju.

W ostatnich latach liczba instalacji paneli słonecznych w Holandii gwałtownie wzrosła. W 2015 roku było około 1,8 miliona instalacji, a w 2021 roku liczba wzrosła do 16,3 miliona.

REKLAMA

„Słabe bezpieczeństwo cybernetyczne instalacji paneli słonecznych może spowodować ogromne szkody” – twierdzi Fabian Verkuijlen z RDI na łamach dziennika „De Telegraaf”. Jako przykład podaje możliwość zdalnego wyłączenia paneli przez hakerów, przez co gospodarstwa domowe mogą zostać pozbawione prądu. Może to również spowodować zakłócenia w innych urządzeniach w żegludze i lotnictwie, w systemie łączności dla służb ratowniczych C2000 oraz w radiu i telewizji.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

Z badań inspektoratu wynika, iż żadne ze zbadanych urządzeń fotowoltaicznych nie spełniało wymogów cyberbezpieczeństwa. „Pytanie nie brzmi, czy nastąpi włamanie, ale kiedy to się stanie” – ostrzega Verkuijlen.

REKLAMA