Jazda na rolkach dla dorosłych – wskazówki dla początkujących

Choć jazda na rolkach kojarzy się raczej z zabawą dla dzieci, to coraz większe grono dorosłych decyduje się na ten rodzaj spędzania wolnego czasu. Nie ma co się dziwić – rolki są nie tylko przyjemne, ale też pożyteczne, a jazda na nich spala dużą liczbę kalorii i ćwiczy większość mięśni w organizmie. Jak zacząć przygodę z rolkami? Oto wskazówki dla początkujących rolkarzy!

Jazda na rolkach dla dorosłych

Jak wybrać rolki dla początkujących? Najważniejsze cechy

Dobre rolki to podstawa – jeśli wybierzesz model słabej jakości, to negatywnie odbije się to na twoim bezpieczeństwie oraz komforcie jazdy. Przeglądając popularne rolki damskie oraz męskie dostępne w sprzedaży zwróć szczególną uwagę na szereg kluczowych cech. Wyjaśniamy, które z nich są najważniejsze!

Rodzaj rolek

W sprzedaży znajdziesz różne rodzaje rolek. Doświadczeni rolkarze sięgają po rolki wyczynowe, ale początkujący powinni wybrać zwykłe rolki rekreacyjne. Są to najprostsze możliwe modele, które wyróżniają się tradycyjną konstrukcją oraz prostotą. Sprawdź bogaty wybór rolek męskich w sklepie Sportano: https://sportano.pl/rolki/rolki-meskie. To najlepszy wybór dla dorosłych, którzy chcą rozpocząć przygodę z rolkami!

Koła

Koła w rolkach dla początkujących powinny być miękkie. Najlepiej, jeśli będą wykonane z kauczuku lub innych, podobnych materiałów. Miękkie koła zapewniają dobrą przyczepność, szczególnie w nierównym terenie, np. na chodniku z kostki. Nie jest to perfekcyjne rozwiązanie, bo miękkie koła szybko się wycierają, ale jeśli uszkodzenia staną się zbyt poważne, to możesz po prostu wymienić koła na nowe.

Kup wytrzymały kask

Jazda na rolkach nie jest szczególnie niebezpieczna, ale w jej trakcie łatwo jest się wywrócić. To właśnie dlatego wszyscy rolkarze powinni bezwzględnie jeździć w kaskach. W sklepie Sportano znajdziesz bogaty wybór modeli zaprojektowanych specjalnie z myślą o rolkarzach. Kaski na rolki wyróżniają się nietypowym kształtem oraz wytrzymałą konstrukcją. Są lekkie i nieco mniejsze od typowych kasków rowerowych – zapewniają lepszą widoczność oraz wyższy komfort jazdy. To dobry wybór dla początkujących rolkarzy, choć jeśli zależy Ci na najwyższym poziomie bezpieczeństwa, to możesz też zainwestować w profesjonalny kask rowerowy.

Jazda na rolkach dla dorosłych

Wybierz metodę małych kroków

Nauka jazdy na rolkach może sprawiać wiele problemów, szczególnie w przypadku osób bez doświadczenia. W takiej sytuacji należy wybrać metodę małych kroków. Na czym ona polega?

Nie rzucaj się na głęboką wodę i podziel naukę jazdy na kilkanaście małych kroków. Najpierw naucz się stać na rolkach, a następnie pokonywać krótkie dystanse na idealnie płaskim terenie. Stopniowo zwiększaj trudność trasy oraz odległość, którą musisz pokonać. Jeśli masz taką możliwość, to skorzystaj z porad doświadczonych rolkarzy – nauka pod ich czujnym okiem powinna ułatwić zdobycie pożądanych umiejętności.

Na początek zaplanuj proste trasy

Umiesz już jeździsz na rolkach, ale wciąż nie czujesz się na nich zbyt pewnie? To nic złego – początki są zawsze trudne i nie należy wówczas przesadzać. Zaplanuj proste, krótkie trasy na start. Najlepiej, jeśli pierwsze przejażdżki nie będą dłuższe niż 20 minut. Sprawdź, czy po drodze da się zrobić krótką przerwę.

Zadbaj o kondycję fizyczną

Pamiętaj, że jazda na rolkach angażuje większość mięśni w ciele. Wbrew pozorom jest to dość męczące przeżycie, szczególnie na dłuższych trasach. To właśnie dlatego musisz zadbać o dobrą kondycję fizyczną organizmu. Zaplanuj regularne treningi i ćwiczenia ogólnorozwojowe, które przyzwyczają twoje ciało do wysiłku. Co istotne, jazda na rolkach to świetny sposób na odchudzanie. Godzinna przejażdżka spala ich od 400 do 700, w zależności od stopnia intensywności!

Jazda na rolkach dla dorosłych: podsumowanie

Na start zainwestuj w dobre rolki. Wybierz tradycyjny model rekreacyjny z miękkimi kołami, które zapewnią lepszą przyczepność oraz wysoki komfort jazdy. Ponadto kup wytrzymały kask dla rolkarzy oraz dodatkowe ochraniacze, jeśli boisz się o kolana oraz łokcie. Podczas nauki jazdy zaimplementuj metodę małych kroków. Na początek wybieraj krótkie trasy i zadbaj o dobrą kondycję fizyczną organizmu!

Artykuł sponsorowany