Konfederacja wprowadza do Sejmu 48 posłów. Najnowszy SONDAŻ

Sławomir Mentzen. Zdjęcie: PAP
Sławomir Mentzen. Zdjęcie: PAP
REKLAMA

Gdyby wybory odbywały się w minioną niedzielę, PiS dostałby niemal 32,9 proc. głosów, KO – 25,6 proc, PSL z Polską 2050 w formule „Trzeciej Drogi” – 13,1 proc., Konfederacja – 11 proc., a Lewica – 7,8 proc. – wynika z sondażu IBRIS dla „Rzeczpospolitej”.

We wtorkowym wydaniu „Rzeczpospolitej przedstawiono wyniki sondażu wyborczego przeprowadzonego przez pracownie IBRIS. Jak podkreślono, zmiany względem sondażu z połowy kwietnia są niewielkie. Jak wskazano, gdyby wybory odbyły się w minioną niedzielę, PiS mógłby liczyć na 32,9 proc. – to wynik „prawie identyczny” jak w poprzednim badaniu. „Koalicja Obywatelska rośnie o niespełna punkt, do 25,6 proc., Lewica traci 1,6 pkt. proc. i uzyskuje 7,8 proc.” – czytamy.

REKLAMA

„Zauważalną zmianę przyniosło zadeklarowanie wspólnego startu przez PSL i Polskę 2050, na liście Trzecia Droga, która uzyskuje 13,1 proc, czyli niespełna punkt więcej niż oba ugrupowania liczone razem przed miesiącem” – wskazuje „Rz”. Jak zauważono, w związku z wynikiem „Trzeciej Drogi” na czwarte miejsce spada Konfederacja z poparciem na poziomie 11 proc., o 0,6 pkt. proc. więcej niż w poprzednim badaniu.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

Jak dodano, poniżej progu wyborczego uplaasowali się Bezpartyjni Samorządowycy (poniżej 2 proc.) oraz Agrounia (0,6 proc.). 7,2 proc. badanych nie wiedziało, na kogo oddać głos.

„Rzeczpospolita” przedstawiła również opartą o wyniki sondażu symulację rozkładu mandatów w Sejmie, autorstwa prof. Jarosława Flisa z UJ. Wedle tej symulacji PiS zdobyłby 184 mandaty, KO – 138, „Trzecia Droga” – 61, a Lewica – 28. Ponadto, 48 mandatów otrzymałaby Konfederacja. 1 mandat zarezerwowany został dla przedstawiciela mniejszości niemieckiej.

REKLAMA