Rekordowo wysokie stawki za brak OC. Wystarczy, że spóźnisz się o kilka dni

Zdjęcie ilustracyjne. / Foto: Pixabay
REKLAMA

Opłata za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdu będzie w 2024 r. rekordowo wysoka. Jeśli zapomnisz w odpowiednim momencie przedłużyć, państwo złupi Cię nawet na ponad osiem tysięcy złotych.

OC to skrót od odpowiedzialności cywilnej. Jest to rodzaj ubezpieczenia, który chroni kierowcę przed kosztami związanymi z wyrządzeniem szkody innym osobom lub ich mieniu w wyniku kolizji lub wypadku drogowego. OC pokrywa m.in. naprawę uszkodzonego pojazdu, leczenie poszkodowanych, renty czy odszkodowania.

REKLAMA

OC jest obowiązkowe dla każdego właściciela pojazdu mechanicznego zarejestrowanego w Polsce. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych nakłada na właścicieli pojazdów obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC na okres co najmniej 12 miesięcy i przedłużania jej przed upływem terminu ważności. Jeśli tego nie zrobisz, narażasz się na wysokie kary finansowe.

Wysokość kary za brak OC jest każdego roku waloryzowana w stosunku do płacy minimalnej. W 2024 roku minimalna płaca wyniesie – według ostatnich zapowiedzi rządowych – powyżej 4200 zł brutto i będzie ustalona w dwóch terminach – od 1 stycznia i od 1 lipca. Oznacza to także dla właścicieli samochodów dwie podwyżki kar za brak OC.

Według portalu Autokult.pl, kara za brak OC w 2024 roku w przypadku samochodu osobowego nie będzie niższa niż:

  • 2100 zł przy braku ubezpieczenia nie dłuższym niż 3 dni,
  • 4200 zł przy braku ubezpieczenia od 4 do 14 dni,
  • 8400 zł przy braku ubezpieczenia dłuższym niż 14 dni.

Kwoty te są orientacyjne i mogą się zmienić po oficjalnym ogłoszeniu wysokości płacy minimalnej przez Radę Ministrów.

REKLAMA