Franciszek nie zna litości. Przyjął rezygnację abp. Wiktora Skworca

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc (P) przewodniczy mszy świętej Źródło: PAP
Były już metropolita katowicki abp Wiktor Skworc (P) przewodniczy mszy świętej Źródło: PAP
REKLAMA

Papież Franciszek przyjął rezygnację abp. Wiktora Skworca z posługi metropolity katowickiego i mianował jego następcą dotychczasowego koadiutora archidiecezji abp. Adriana Galbasa – ogłosiła w środę Nuncjatura Apostolska w Polsce.

„Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację arcybiskupa Wiktora Skworca z posługi arcybiskupa metropolity katowickiego. Następcą na urzędzie arcybiskupa metropolity katowickiego zostaje tym samym dotychczasowy koadiutor diecezji, ksiądz arcybiskup Adrian Józef Galbas” – czytamy w komunikacie przekazanym w środę PAP.

REKLAMA

Adrian Józef Galbas urodził się 26 stycznia 1968 roku w Bytomiu. W 1987 roku został przyjęty do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego Księży Pallotynów. Studiował w palltyńskim Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie. Śluby wieczyste złożył 8 września 1993 roku w Zakopanem, a 7 maja 1994 roku w Ołtarzewie przyjął święcenia kapłańskie.

Sakrę biskupią przyjął 11 stycznia 2020 roku w katedrze pw. św. Wojciecha w Ełku. W Konferencji Episkopatu Polski jest przewodniczącym rady ds. apostolstwa świeckich.

W lipcu 2021 r. archidiecezja krakowska poinformowała o wynikach postępowania przeprowadzonego przez Watykan. Abp Skworc przyznał, że w przypadku dwóch spraw dotyczących molestowania seksualnego osób małoletnich podległych jego jurysdykcji doszło do zaniedbań. W następstwie postępowania metropolita katowicki złożył rezygnację z członkostwa w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski i z funkcji przewodniczącego Komisji ds. Duszpasterstwa KEP oraz zobowiązał się wesprzeć finansowo – z prywatnych środków – wydatki diecezji tarnowskiej związane ze sprawami wykorzystania seksualnego.

Stolica Apostolska zdecydowała wówczas, że abp Skworc nadal będzie pełnił obowiązki metropolity katowickiego, ten jednak poprosił Stolicę Apostolską o wyznaczenie arcybiskupa koadiutora, co oznacza funkcję biskupa pomocniczego z prawem następstwa na stolicę biskupią z chwilą zakończenia posługi przez obecnego metropolitę. Koadiutorem tym został 4 grudnia 2021 roku abp Adrian Galbas.

REKLAMA