Rezygnują z cyfryzacji w przedszkolach. Tradycyjne zabawki najlepsze dla rozwoju mózgu

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
REKLAMA

Minister edukacji Szwecji, p. Lotta Edholm, zrezygnowała z wprowadzenia cyfryzacji w przedszkolach oraz dla najmłodszych uczniów.

Plan przygotowany przez podległy ministerstwu Urząd Szkolnictwa zakładał, że szwedzkie dzieci będą najlepsze na świecie w korzystaniu z cyfrowych narzędzi w szkole.

REKLAMA

Elektroniczne zabawki edukacyjne i przyrządy naukowe zamierzano wprowadzić w przedszkolach, do których dzieci uczęszczają od pierwszego roku życia, oraz zwiększyć ich znaczenie w młodszych klasach szkół podstawowych.

P. Edholm powołała się na opinie ekspertów z Instytutu Karolinska w Sztokholmie, którzy potwierdzili, że dzieci do dwóch lat w ogóle nie powinny korzystać z tabletów, a najlepszymi dla rozwoju ich mózgu są tradycyjne zabawki.

Zgodnie z rekomendacją WHO dzieci w wieku od dwóch do pięciu lat powinny spędzać przed ekranem najwyżej godzinę dziennie, a z badań wynika, że narzędzia cyfrowe utrudniają dzieciom nabywanie wiedzy.

W szkole Orion w Visby na Gotlandii nauczyciele chcieli, aby najmłodsze dzieci w ogóle nie korzystały z narzędzi cyfrowych, a jedyni z papieru i długopisu. Po interwencji kuratorów z Urzędu Szkolnictwa wycofano się z tego pomysłu.


Tekst ukazał się w segmencie Postępy Postępu w numerze 21-22 (2023) „Najwyższego Czasu!”, który można nabyć TUTAJ.


 

REKLAMA