To może być największy wyciek w historii polskiego Internetu. Mowa o milionach haseł

Haker
Haker. Zdjęcie ilustracyjne. / Foto: Pixabay
REKLAMA

Portal „Zaufana Trzecia Strona” informuje o prawdopodobnie największym wycieku w historii polskiego Internetu. Na polskim forum w tzw. darkwebie udostępniono miliony loginów i haseł powiązanych z polskimi usługami online i kontami.

Na polskim forum Cebulka w sieci TOR (The Onion Router), czyli w niekontrolowanej części Internetu, zarejestrowany dwa miesiące temu, niepublikujący wcześniej żadnych innych postów użytkownik udostępnił plik, w którym zapisano ponad 6 milionów wierszy z hasłami polskich użytkowników m.in. Allegro, Facebooka, mBanku, czy serwisów pocztowych takich jak Onet i WP.

REKLAMA

Do tej pory na tym forum (najsłynniejszym w polskim darknecie) także można było kupić kradzione dane (a czasami także broń, narkotyki lub dziecięcą pornografię), ale wyciek opisywany przez „Zaufaną Trzecią Stronę” ma być największym w historii polskiego Internetu.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

Dane najprawdopodobniej były wykradane przy pomocy złośliwego oprogramowania, które po zainstalowaniu na komputerze ofiary pobiera wszystkie loginy i hasła zapisane w pamięci przeglądarki.

Na ten moment nie ma sposobu, by sprawdzić, czy nasz hasła znajdują się na liście. Mowa jednak aż o 6 milionach wierszy, więc jest to bardzo prawdopodobne.

Dodatkowo część pozycji jest datowana na 2023 rok, więc są to stosunkowo aktualne dane. Dlatego warto zastanowić się nad zmianą hasła, zanim zostanie one wykorzystane przez jakiegoś oszusta.

REKLAMA