Rosja buduje schron przeciwbombowy

Wnętrze starego schronu przeciwlotniczego. Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay
Wnętrze starego schronu przeciwlotniczego. Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay
REKLAMA

W Centralnym Szpitalu Klinicznym w Moskwie, gdzie leczeni są najważniejsi politycy w Rosji, powstanie schron przeciwbombowy – ujawnił rosyjski portal Meduza, powołując się na informacje z państwowego portalu zamówień publicznych.

Wstępny koszt budowy tego obiektu jest szacowany na 35 mln rubli, czyli niespełna 2 mln zł. Zgodnie z założeniami administracji Putina schron, wyposażony m.in. w sale operacyjne, specjalne środki łączności i miejsca przeznaczone do przetwarzania informacji niejawnych, powinien powstać do 20 grudnia 2023 roku – czytamy na łamach Meduzy.

REKLAMA

We wtorek rano pojawiły się doniesienia o kilku dronach, które uderzyły w budynki mieszkalne na południowym zachodzie Moskwy. Portale informacyjne i media społecznościowe podawały rozmaitą liczbę dronów, od ośmiu do nawet 25. Władze w Kijowie powiadomiły, że „nie są bezpośrednio zaangażowane” w tę operację.

Ten atak został przeprowadzony z terytorium Ukrainy, która tym samym udowodniła, że może skutecznie razić cele w stolicy Rosji. Takie naloty bezzałogowców na Moskwę będą się powtarzać, ponieważ sowieckie i rosyjskie systemy obrony powietrznej nie radzą sobie z nowoczesnymi dronami – ocenił izraelski analityk ds. wojskowości David Sharp.

REKLAMA