Wszystkie kraje członkowskie Sojuszu Północnoatlantyckiego są zgodne, że Ukraina przystąpi do tej organizacji, a Rosja nie dysponuje w tym względzie żadnym prawem weta – zadeklarował sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, uczestniczący w nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw Sojuszu w stolicy Norwegii Oslo.
– Musimy wypracować rozwiązanie, dzięki któremu możliwe stanie się udzielenie Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa. Potrzebujemy też przyspieszenia procesu akcesji Szwecji do NATO – dodał Stoltenberg, cytowany przez agencję Reutera.
W ocenie sekretarza generalnego zakończenie rosyjskiej inwazji na Ukrainę musi skutkować trwałym powstrzymaniem prób agresji ze strony Kremla i przyjęciem państwa-ofiary inwazji do Sojuszu.
– Rozmawiałem w tym tygodniu z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. W najbliższej przyszłości wybiorę się też do Ankary, aby kontynuować tam rozmowy dotyczące tego, w jaki sposób możemy zapewnić jak najszybsze przystąpienie Szwecji do NATO. Moje stanowisko w tej sprawie, które przekażę Erdoganowi, jest takie, że akcesja Szwecji do organizacji leży w interesie wszystkich jej państw członkowskich – podkreślił Stoltenberg, odnosząc się do braku zgody Turcji na przystąpienie Szwecji do NATO.
Władze w Ankarze oskarżają Sztokholm o ukrywanie Kurdów, których uważają za członków grup terrorystycznych, i żądają ich ekstradycji. Jest to najważniejszy spośród stawianych przez Turcję warunków dotyczących zgody tego państwa na akcesję Szwecji do Sojuszu.
W czwartek Stoltenberg odniósł się również do ostatnich niepokojów w Kosowie, gdzie kilkudziesięciu żołnierzy sił pokojowych NATO zostało rannych w starciach z serbskimi demonstrantami. – Akty przemocy wobec sił KFOR (kontyngentu NATO w Kosowie – red.) to postępowanie absolutnie niedopuszczalne – oznajmił sekretarz generalny.
Według norweskiego nadawcy publicznego NRK głównymi tematami rozmów w Oslo są turecka blokada przystąpienia Szwecji do NATO, warunki członkostwa stawiane przed Ukrainą, kontrofensywa ukraińskiej armii na froncie wojny z Rosją, szkolenie Ukraińców na amerykańskich samolotach wielozadaniowych F-16, a także kandydatury na następców Stoltenberga, którego kadencja kończy się jesienią.