AfD drugą siłą polityczną w Niemczech [SONDAŻ]

AFD.
AFD. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Wikimedia, Oxfordian Kissuth, CC BY-SA 3.0
REKLAMA

Według najnowszego badania na zlecenie telewizji ARD prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD), wspólnie z socjaldemokratami z SPD, jest drugą siłą polityczną w Niemczech. Na obie te partie chce głosować po 18 proc. ankietowanych – wynika z opublikowanego w czwartek sondażu publicznego nadawcy DeutschlandTrend.

Sondaż przeprowadził na zlecenie ARD instytut Infratest dimap.

REKLAMA

W porównaniu do poprzedniego badania, sprzed miesiąca, AfD zyskała 2 punkty procentowe, SPD – jeden.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

Zdecydowanym liderem sondażu pozostaje chadecka Unia CDU/CSU, z 29 procentami, która jednak w ciągu ostatniego miesiąca straciła jeden punkt procentowy.

O jeden punkt procentowy – do 15 proc. – spadło także poparcie dla Zielonych. To najsłabszy wynik tej partii w sondażu ARD od września 2021 roku. Poparcie dla FDP pozostaje na tym samym poziomie – 7 procent.

Gdyby wybory do Bundestagu odbyły się w najbliższą niedzielę, progu wyborczego nie przekroczyłaby partia Lewica, na którą chce głosować jedynie 4 proc. ankietowanych.

Według telewizji ARD dla AfD to najlepszy wynik od września 2018 roku, kiedy partia ta także otrzymała poparcie na poziomie 18 procent.

32 proc. zwolenników AfD deklaruje, że zagłosuję na to ugrupowanie z przekonania, natomiast 67 proc. z powodu rozczarowania innymi partiami.

REKLAMA