Jaki kask sprawdzi się na crossa? Jakie elementy go charakteryzują?

W przypadku sportów crossowych kwestia bezpieczeństwa jest szczególnie istotna. Bez względu na poziom zaawansowania motocyklisty, najważniejszy jest wybór odpowiedniego kasku – solidnego i funkcjonalnego. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszy model.

Tani kask na crossa czy model z górnej półki – czym się kierować przy wyborze?

Kaski zawsze należy kupować w sprawdzonym sklepie. Tylko w ten sposób możesz być pewien, że nawet najtańszy model został wcześniej dokładnie sprawdzony. Jeśli wybrany przez Ciebie kask posiada stosowny certyfikat bezpieczeństwa – nie musisz obawiać się złej jakości. Na dziś dzień praktycznie niemożliwe będzie znalezienie solidnego kasku na crossa do 100 zł. Trzeba przygotować się na nieco większe wydatki.

Doskonałym przykładem taniego, a jednocześnie bezpiecznego kasku crossowego jest IMX Racing FMX-02. Nie tylko świetnie wygląda, ale również zapewnia wysoki komfort użytkowania. Posiada skorupę z H.R.S., wyjmowane poduszki policzkowe i wydajną wentylację.

Kask IMX Racing FMX-02

O czym jeszcze trzeba pamiętać? Specjaliści w dziedzinie motoryzacji odradzają kupowanie kasków z Azji, Afryki lub Ameryki. Skorupy i wyściółki są projektowane w taki sposób, aby pasowały do kształtu głowy typowego dla mieszkańców danego kontynentu. Może się zdarzyć, że identyczny kask sprowadzony przykładowo ze Stanów Zjednoczonych nie będzie pasował.

Jak wybrać kask na crossa dla dzieci?

Kask dla dziecka przede wszystkim musi być bezpieczny. Skorupa powinna zapewniać odpowiednią ochronę w razie ewentualnego upadku, a także zabezpieczać przed uderzeniami kamieni, gałęzi, żwiru czy kostek z opon. Z tego powodu tak ważny jest materiał, z jakiego wyprodukowano skorupę. Najlepiej, aby skorupa kasku offroadowego dla dziecka była wykonana z włókien szklanych, ewentualnie poliwęglanu.

Takie skorupy są również lżejsze, co jest bardzo ważne dla zdrowia dziecka. Ponadto ich produkcja jest tańsza, co oznacza niższą cenę kasku. Dziecko oczywiście szybko rośnie, a to oznacza konieczność regularnej – często corocznej – wymiany kasku na większy.

Warto pamiętać o właściwym doborze rozmiaru kasku. Na pewno nie należy kupować większego modelu, wychodząc z założenia, że taki dłużej posłuży. Zbyt luźny nie zagwarantuje optymalnej ochrony. Spowoduje też dyskomfort w czasie jazdy – może się przesuwać ograniczając dziecku pole widzenia.

IMX Racing FMX-01 Junior

Bezpieczny czarny kask na crossa – normy unijne, o których musisz wiedzieć

Jazda po bezdrożach oznacza nie tylko adrenalinę, ale i większe ryzyko. Wybór wytrzymałego kasku, odpornego na uszkodzenia mechaniczne niewątpliwie stanowi kluczową kwestię . Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie – cena czy designerski wygląd skorupy powinny zejść na dalszy plan. Bez względu na to, jaki kask na crossa zdecydujesz się kupić – wszystkie dopuszczone do sprzedaży modele muszą spełniać normy bezpieczeństwa, a więc pozytywnie przejść szczegółowe testy. W Internecie znajdziesz wiele pomocnych artykułów dotyczących jaki kask na crossa wybrać.

Wśród najbardziej znanych certyfikatów możemy wymienić: ECE, DOT, SNELL oraz SHARP. Symboli poświadczających uzyskanie certyfikatu szukaj na metce lub specjalnej naklejce umieszczonej na kasku. W krajach unijnych obowiązuje norma ECE (Economic Commision of Europe). W połowie 2023 r. standard ECE 22.05 zastąpi bardziej rygorystyczny ECE 22.06.

Zmiany oznaczają większą ilość testów, co z pewnością przełoży się na podniesienie poziomu bezpieczeństwa. Ponadto próbom wytrzymałościowym będą podlegać dodatkowe elementy wyposażenia – m.in. interkomy czy wbudowane kamery.