Nie żyje słynny egzorcysta, który do wypędzania szatana używał skarpetki Jana Pawła II

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: PAP
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: PAP
REKLAMA

Diecezja bydgoska poinformowała o śmierci księdza kanonika Macieja Gutmajera. 77-letni kapłan był egzorcystą, który zasłynął z wykorzystywania skarpetki Jana Pawła II do wypędzania złych duchów.

Ksiądz Maciej Gutmajer zmarł w niedzielę 28 maja. Przeżył 77 lat. „Msza św. przy trumnie zmarłego kapłana w kościele Opatrzności Bożej sprawowana będzie w piątek, 2 czerwca, o godz. 15.00. Po niej możliwość osobistej modlitwy do godz. 18.00” – informuje diecezja bydgoska.

REKLAMA

Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył będzie ksiądz biskup Krzysztof Włodarczyk. Msza pogrzebowa odbędzie się o godzinie 12.00 w sobotę 3 czerwca, w bydgoskim kościele Chrystusa Króla na Błoniu (ul. Lotników).

Ksiądz Gutmajer był na emeryturze. Proboszczem parafii Opatrzności Bożej w stolicy Kujaw był w latach 1986-2017. Urodził się 28 lipca 1946 roku, a święcenia kapłańskie przyjął 10 czerwca 1972 roku.

Wypędzał złe duchy skarpetką Jana Pawła II

O księdzu Gutmajerze zrobiło się głośno, gdy w rozmowie z „Gazetą Krakowską” powiedział, że podczas egzorcyzmu używał skarpetki Jana Pawła II.

Kapłan opowiadał, że „dziewczyna gałki oczne miała wywrócone do góry, jej już w tym ciele nie było. W tamtej chwili był tylko szatan. Od razu rzuciła mi się do gardła”.

Wówczas ksiądz sięgnął po skarpetkę zmarłego papieża, którą miał ze sobą. „Wkładam jej tę relikwię pod głowę i rozlega się wściekły, męski głos: weź tego Janka, weź to białe, zabierz go, śmierdzi! To świętość szatanowi śmierdziała” – przekonywał.

Historia ta była wielokrotnie krytykowana przez innych kapłanów, którzy zwracali uwagę choćby na to, że w tamtym czasie papież Polak nie był jeszcze ogłoszony świętym.

REKLAMA