Zambia wypuściła z więzienia ósemkę Chorwatów zatrzymanych za handel dziećmi

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
REKLAMA

Grupa Chorwatów złożona z czterech par małżeńskich została zatrzymana na początku grudnia w Zambii. Przetrzymywano ich przez prawie sześć miesięcy pod zarzutem handlu. W czwartek 1 czerwca zostali z tego zarzutu uniewinnieni.

Zamierzają jak najszybciej wróci do domu – ogłosił w czwartek rząd Chorwacji. Dodano, że „sąd w miejscowości Ndola uniewinnił ośmiu obywateli Chorwacji (…), ponieważ nie udowodniono im, że popełnili przestępstwo handlu dziećmi”.

REKLAMA

Cztery pary zostały aresztowane na początku grudnia w momencie, kiedy próbowali opuścić Zambię z czwórką dzieci pochodzących z sąsiedniej Demokratycznej Republiki Konga (DRK). Sprawa ta wywołała reakcję chorwackich władz, ale i debatę o moralnych aspektach adopcji dzieci w biednych krajach.

W Chorwacji wnioski o adopcję znacznie przekraczają liczbę dzieci, które są do adopcji kierowane. Tak rodzi się… turystyka adopcyjna uprawnionych. Władze Zambii, które zatrzymały Chorwatów, nie potrafiły jednak udowodnić, że dokumenty adopcyjne zostały sfałszowane.

W tym przypadku, zatrzymane osoby zostały zwolnione za kaucją, ale zatrzymano je później po raz drugi, gdy próbowali opuścić Zambię. Według Zagrzebia czwórka dzieci została im odebrana już w grudniu i przekazana opiece społecznej w Zambii. Ani chorwaccy dyplomaci, ani rodzice adopcyjni nie mogli odwiedzić dzieci.

W Chorwacji rozgorzałą na ten temat debata w mediach i na portalach społecznościowych. Padały zarzuty „kupowania dzieci”, a nawet „pedofilii”. DRK jest jednym z preferowanych miejsc docelowych dla potencjalnych chorwackich rodziców. Według Zagrzebia, w ciągu ostatniej dekady chorwackie rodziny adoptowały od 94 do 131 kongijskich dzieci.

Źródło: AFP

REKLAMA