Indonezja przedstawiła „plan pokojowy” dla Ukrainy i Rosji. Zawiera pięć punktów

Prabowo Subianto.
Prabowo Subianto. / foto: Wikipedia, Maks Stirlitz, CC BY-SA 3.0
REKLAMA

Indonezyjski minister obrony Prabowo Subianto zaproponował w sobotę 3 czerwca plan zakończenia wojny między Rosją a Ukrainą. Przedstawił go na konferencji obrony i bezpieczeństwa w Singapurze, ale specjalnego uznania nie znalazł.

„Wzywam Rosję i Ukrainę, aby zobowiązały się do natychmiastowego zaprzestania wszelkich działań wojennych” – powiedział minister obrony i dodał, że gospodarka i zaopatrzenie w żywność krajów azjatyckich bardzo ucierpiały w wyniku tego konfliktu.

REKLAMA

W praktyce oznacza to jednak po prostu „zamrożenie” konfliktu, na co nie godzi się od początku Kijów. Indonezyjski plan zawiera pięć punktów.

Minister Subianto zaproponował zawieszenie broni „na obecnych pozycjach”, wprowadzenie stref zdemilitaryzowanych i obserwatorów z sił pokojowych ONZ. Później miałyby się odbyć na „terenach spornych” referenda organizowane pod egidą ONZ.

Minister zaproponował nawet że „Indonezja jest gotowa wnieść swój wkład, wysyłając żołnierzy do potencjalnej operacji pokojowej ONZ”. Propozycja nie wnosi nic nowego i kilka krajów wspierających Ukrainę pomysł Indonezji od razu skrytykowało.

https://twitter.com/Bisniscom/status/1664928179717545986?s=20

REKLAMA