Skrajna lewica rozrabia w Niemczech. Do pierwszych zamieszek doszło już w piątek wieczorem

UWAGA! Tekst zdemonetyzowany!
CENZURA

Szanowny Czytelniku! Czytasz artykuł, w którym musieliśmy wyłączyć reklamy. Został on uznany za nienadający się do monetyzacji, zbyt kontrowersyjny, niepoprawny politycznie itd. Rozważ wsparcie Fundacji Najwyższy Czas, która pomaga utrzymywać nasz portal (KLIKNIJ)

Skrajna lewica ogłosiła sobotę Dniem X w Lipsku w odpowiedzi na skazanie studentki Liny E. i trzech innych współoskarżonych za ataki na prawicowych ekstremistów. Policja przygotowuje operację na dużą skalę w oczekiwaniu na zbliżające się zamieszki. Do pierwszych doszło już w piątek wieczorem.

W piątek zamaskowani ludzie zaatakowali funkcjonariuszy policji w Lipsku. Po początkowo pokojowym zgromadzeniu na Wiedebachplatz w dzielnicy Connewitz, tłum kilkuset zakapturzonych osób nagle obrzucił funkcjonariuszy kamieniami i środkami pirotechnicznymi – informowała reporterka agencji dpa. Ponadto płonęły barykady wykonane z pojemników i barier budowlanych. Policja użyła gazu łzawiącego.

CENISZ SOBIE WOLNOŚĆ SŁOWA? MY TEŻ!

Środowisko skupione wokół pisma "Najwyższy Czas!" i portalu NCzas.com od lat stoi na straży konserwatywno-liberalnych wartości. Jeżeli doceniasz naszą pracę i nie chcesz pozwolić na to, aby w Internecie zapanowała cenzura – KLIKNIJ wesprzyj naszą działalność. Każda złotówka ma znaczenie!

Większość płonących barykad została ugaszona krótko po północy, częściowo przy pomocy armatek wodnych. Według policji, kilku funkcjonariuszy zostało lekko rannych, a jeden został przewieziony do szpitala na leczenie.

Lipsk zakazał demonstracji w Dniu X ponieważ obawiano się, że nie będzie miała pokojowego charakteru. Opierało się to na prognozach zagrożenia ze strony policji i ocenach sytuacji dokonanych przez Urząd Ochrony Konstytucji – przypomina portal telewizji ARD. Niemniej jednak w sobotę spodziewane są działania lewicowych ekstremistów.

28-letnia Lina E. została w środę skazana na 5 lat i 3 miesiące więzienia za przynależność do organizacji przestępczej, która dokonywała ataków i pobić neonazistów i działaczy skrajnej prawicy.