Tajemnicza wizyta amerykańskiego dyplomaty w Pekinie

Xi Jinping i Joe Biden
Xi Jinping i Joe Biden. / Foto: PAP (kolaż)
REKLAMA

Pekin odwiedza podsekretarz stanu USA ds. Azji Wschodniej i Pacyfiku Daniel J. Kritenbrink. 20 stycznia 2023 r. Niektórzy twierdzą, że może to być ocieplenia stosunków między dwoma krajami. Według oświadczenia Departamentu Stanu w Pekinie ten wysoki rangą dyplomata „omówi kluczowe kwestie w stosunkach” między Waszyngtonem a Pekinem.

Towarzyszyć mu będzie urzędnik Białego Domu odpowiedzialny bezpośrednio za Chiny i Tajwan. Kritenbrink odwiedzi też Nową Zelandię. Jego podróż zaplanowana jest w terminie od 4 do 10 czerwca. W ostatnim czasie odbyło się już kilka spotkań urzędników amerykańskich i chińskich, co sugeruje próbę wznowienia dialogu między Pekinem a Waszyngtonem.

REKLAMA

Napięcie dyplomatyczne między obydwoma krajami trwa od wielu miesięcy. Relacje pogorszył jeszcze chiński balon odkryty nad terytorium amerykańskim, który zestrzelono. Incydent ten doprowadził wówczas do odwołania wizyty szefa amerykańskiej dyplomacji Antony’ego Blinkena w Chinach.

W kontekście tej nowej wizyty przypomniano, że niedawno prezydent Joe Biden powiedział, że stosunki między Waszyngtonem a Pekinem powinny doświadczyć „odwilży” i dodał, że stanie się to „bardzo szybko”. Także amerykański sekretarz obrony Lloyd Austin i jego chiński odpowiednik Li Shangfu odbyli krótką wymianę zdań w piątek 2 czerwca na marginesie konferencji poświęconej bezpieczeństwu w Singapurze.

Pod koniec maja odbyła się również wizyta chińskiego ministra handlu Wanga Wentao w Stanach Zjednoczonych. Z kolei do Pekinu, także w maju, poleciał dyrektor CIA William Burns. Jeśli zapowiada się „reset”, może na tym stracić Rosja.

USA nie odpuszczają jednak kwestii niezależności Tajwanu, a także w sobotę 3 czerwca, amerykańskie i kanadyjskie okręty wojenne wpłynęły do Cieśniny Tajwańskiej. Są to amerykański okręt USS Chung-Hoon i kanadyjski HMCS Montreal.

Ich wpłynięcie do cieśniny skomentował rzecznik 7 Floty jako pokaz „zaangażowania Stanów Zjednoczonych oraz ich sojuszników i partnerów na rzecz wolnego i otwartego regionu Indo-Pacyfiku”. Może to być odpowiedź na pojawienie się tu wcześniej chińskiego lotniskowca Shandong.

https://twitter.com/IndoPac_Info/status/1664995462145884163?s=20

REKLAMA