Wymiana ognia na granicy izraelsko-egipskiej. Są doniesienia o rannych

Granica izraelsko-egipska.
Granica izraelsko-egipska. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Wikipedia, Idobi, CC BY-SA 3.0
REKLAMA

Siły Zbrojne Izraela (IDF) poinformowały w sobotę o wymianie ognia na granicy z Egiptem, w wyniku którego dwóch Izraelczyków zostało rannych. Kilka godzin później IDF podały, że w okolicy doszło do kolejnego incydentu.

Dziś rano doszło do incydentu w strefie działania Brygady Regionalnej Paran – powiedział dziennikarzom rzecznik prasowy IDF kontradmirał Daniel Hagari.

REKLAMA

Okoliczności zdarzenia w pobliżu góry Sagi na Pustyni Negew są przedmiotem dochodzenia – przekazało wojsko, którego komunikat cytuje portal Times of Israel.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

Kilka godzin później IDF przekazały w krótkim oświadczeniu: „obecnie trwa wymiana ognia w pobliżu granicy z Egiptem”.

Times of Israel wyjaśnia, że granica izraelsko-egipska jest w dużej mierze spokojna, jednak często dochodzi do prób przemytu narkotyków przez wysoką zaporę na granicy między obu krajami.

W ostatnich latach doszło do kilku incydentów wymiany ognia między przemytnikami a żołnierzami IDF. Armia egipska również często strzela do przemytników narkotyków, a także grup bojowników islamskich w północnej części Synaju, co czasami skutkuje przypadkowym ostrzałem transgranicznym.

Izrael i Egipt podpisały porozumienie pokojowe w 1979 r., ale wzajemne relacje pozostają na chłodne. W ostatnich latach władze obu krajów utrzymują bliskie kontakty w zakresie bezpieczeństwa, gdyż mają wspólne interesy w zakresie polityki bezpieczeństwa w Strefie Gazy, a także na półwyspie Synaj i na wschodzie Morza Śródziemnego.

REKLAMA