„Ekologiczna” blokada kluczowej autostrady. Włochy zaskarżą Austrię do TSUE

Autostrada na przełęczy Brenner. Foto: wikimedia/Władimir Menkow
Autostrada na przełęczy Brenner. Foto: wikimedia/Władimir Menkow
REKLAMA

Minister infrastruktury i transportu Matteo Salvini zapowiedział wniesienie skargi przeciwko Austrii do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu w sprawie nocnej blokady ruchu ciężarówek powyżej 7,5 ton przez przełęcz Brennero. Stanowisko Włoch popierają m.in. Polska, Niemcy i Komisja Europejska – podaje dziennik „Il Giornale”.

Od początku 2021 r. dla samochodów ciężarowych obowiązuje zakaz jazdy nocą na autostradzie A 12 od granicy państwowej w Kufstein do Innsbrucka oraz autostradą A 13 Brenner. Ciężarówki mogą dostarczać towary tylko do centrów rozładunkowych wzdłuż autostrady A 12. Austriacy motywują wprowadzenie zakazu względami ekologicznymi.

REKLAMA

„Wszyscy troszczymy się o środowisko, ale korytarz Brenner nie należy tylko do Austrii, Niemiec czy Włoch, ale do całej Europy” – oświadczył Salvini.

Salvini uważa, że Austria łamie unijne traktaty i sprzeciwia się swobodnemu przepływowi ludzi i towarów w Unii Europejskiej.

O tym, że sytuacja jest krytyczna, świadczy także stanowisko Brukseli, według której jednostronne działania Austrii są „szkodliwe”. Komisja Europejska wsparła stanowisko Włoch w Radzie UE ds. Transportu.

Za zniesieniem zakazu opowiadają się także Republika Czeska, Bułgaria, Francja, Węgry, Polska, Holandia, Rumunia i Słowacja. Stanowisko Rzymu wspiera przede wszystkim Berlin.

Jak powiedział niemiecki minister transportu i infrastruktury cyfrowej Volker Wissing „nawet w Bawarii mamy ponad 50-kilometrowe, dramatyczne kolejki ciężarówek spowodowane blokadami w Wiedniu”.

Stanowisko Salviniego zostało przyjęte z satysfakcją przez prezesa Federazione Autotrasportatori Italiani Paolo Ugge: „Po latach pustych obietnic i niekończących się dysput, pustymi literami, przedstawiciel rządu włoskiego wreszcie działa w sprawie swobody przemieszczania się, aby położyć kres bezprawnej postawie rządu austriackiego”.

REKLAMA