Czyszczenie i konserwacja – jak dobrze dbać o ekspresy do kawy?

Każdy, kto posiada ekspres do kawy, prędzej czy później będzie musiał zmierzyć się z jego konserwacją. Urządzenie to, jak i wszystkie inne, mające kontakt z produktami spożywczymi, wymaga regularnego czyszczenia, bowiem tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zagwarantować jego żywotność i poprawne funkcjonowanie.

Środki czyszczące do ekspresu
Źródło: Przyjaciele Kawy

Dla wielu początkujących osób może wydawać się to trudne, a wręcz przerastające ich możliwości. Nie ma się jednak czym martwić, bowiem będąc uzbrojonym w odpowiednią wiedzę cały proces można wykonać szybko i sprawnie. Dziś przedstawimy kilka trików i rad, dzięki którym Wasze ekspresy do kawy będą jak nowe.

Po pierwsze: lepiej zapobiegać, niż leczyć

Dogłębna konserwacja ekspresu przebiegnie dużo lepiej, jeśli podczas jego użytkowania będziemy regularnie wykonywać kilka czynności zapobiegających osadzaniu się trudnych do usunięcia nieczystości.

Po pierwsze, pamiętajmy, by do parzenia kawy zawsze używać czystej, świeżej, a najlepiej przefiltrowanej wody. Dlaczego? Otóż jest to zabieg, który znacząco zapobiega osadzaniu się kamienia wewnątrz naszego ekspresu. Osad ma bardzo niekorzystny wpływ na funkcjonowanie sprzętu: niszczy uszczelki, potrafi spowolnić proces parzenia, a nawet utrudnić nagrzewanie się wody. Woda przefiltrowana znacząco spowolni osadzanie się kamienia, a poza tym poprawi smak naparu: to, na czym każdemu kawoszowi zależy najbardziej.

Miłośnicy kaw mlecznych nie powinni również zapominać o regularnym czyszczeniu systemu spieniającego – dyszę najlepiej przecierać wilgotną szmatką po każdorazowym użyciu, jak i uruchamiać ją na kilka sekund “na sucho”, by pozbyć się pozostałości mleka z jej środka. Automatyczne ekspresy do kawy często wyposażone są w automatyczny program czyszczenia systemu spieniania mleka. Regularne czyszczenie systemu spieniania jest ważne, ponieważ stare, zaschnięte mleko nie tylko psuje smak i jakość całego naparu, ale w skrajnych sytuacjach może wręcz stanowić pewnego rodzaju ryzyko dla zdrowia.

Ostatnią codzienną czynnością jest czyszczenie ekspresu z wszelkich pozostałości kawy. Ekspresy do kawy są nań szczególnie wrażliwe, ponieważ fusy w ciepłym, wilgotnym środowisku bardzo łatwo wytwarzają pleśń i bakterie. Warto więc każdorazowo opróżniać tackę ociekową i kolbę, by zapobiec niepożądanym efektom.

Środki czyszczące do ekspresu
Źródło: Przyjaciele Kawy

Dogłębne czyszczenie – co, jak, kiedy?

Raz na 2-3 miesiące warto przeprowadzić dogłębne czyszczenie ekspresu, bowiem nawet regularne czyszczenie nie zapobiegnie w pełni osadzaniu się kamienia czy innych nieczystości.

W przypadku ekspresów automatycznych kwestia jest dość prosta. W środku umieszczamy dedykowaną tabletkę lub środek czyszczący, a następnie wybieramy program czyszczący i postępujemy zgodnie z instrukcjami. Przy ekspresach kolbowych sprawa robi się jednak bardziej skomplikowana, a ekspresy do kawy tego typu wymagają poświęcenia nieco większej uwagi. Najpierw należy wyczyścić grupę zaparzającą poprzez energiczne wyszorowanie jej specjalną szczotką dokładnie w okolicach uszczelki, by wydobyć wszelkie zalegające pozostałości kawy. Kolejny krok czyszczenia odbywa się poprzez włożenie tabletki lub środka czyszczącego do ślepego sitka. Należy założyć portafiltr, a następnie kilkakrotnie włączyć parzenie, dzięki czemu woda wraz z detergentem “wróci” do wnętrza ekspresu, dogłębnie go czyszcząc (z tą czynnością często spotkasz się pod nazwą backflushing). Odkręcamy portafiltr, uważając jednocześnie na zebrane w środku ciśnienie i gorącą wodę, a następnie przelewamy wodę jeszcze kilka razy, by pozbyć się resztek środka czyszczącego z wnętrza urządzenia (nie chcemy bowiem, by ten znalazł się przez niedopatrzenie w naszym kubku podczas kolejnego parzenia).

Pozostało już tylko odkamienić nasze ekspresy do kawy: zazwyczaj dokładna instrukcja jest opisana na opakowaniu odkamieniacza. Jednak zazwyczaj wygląda to w następujący sposób: środek odkamieniający należy rozpuścić w wodzie, a następnie wlać do wnętrza naszego urządzenia i pozostawić na około pół godziny. Po tym czasie należy przepuścić całość zarówno przez grupę zaparzającą (tak, by zebrał się kubek wody) i spieniacz do mleka (tu chcemy zebrać ćwierć kubka wody). Środek odkamieniający wypełnia w tym czasie całe wnętrze urządzenia, dokładnie je czyszcząc. Teraz musimy odczekać kolejne pół godziny i przepuścić resztę środka przez ekspres. W ten sposób odkamienianie jest skończone!

Pozostało jeszcze przetrzeć obudowę wilgotną szmatką: będzie się błyszczał i lśnił, wyróżniając się i stanowiąc chlubę naszej kuchni.

Czego unikać, gdy czyścimy ekspresy do kawy?

W internecie często prezentowane są domowe sposoby, przy pomocy których można rzekomo czyścić ekspresy do kawy. Można dowiedzieć się, że warto do tego wykorzystać kwasek cytrynowy czy ocet. Niestety, nie są one bezpieczne i w przypadku nieprawidłowego użycia mogą łatwo uszkodzić nasz sprzęt. W związku z tym polecamy używanie profesjonalnych środków czyszczących – są one tanie, ogólnodostępne i dadzą nam pewność, iż po czyszczeniu ekspres będzie działał jak nowy!

Podsumowanie

Czyszczenie ekspresów do kawy może z pozoru wydawać się zajęciem żmudnym i trudnym. Jednak to właśnie w ten sposób zagwarantujemy długą żywotność i perfekcyjne funkcjonowanie wybranego przez nas urządzenia. Mamy nadzieję, iż ten krótki poradnik będzie stanowił użyteczne kompedium wiedzy dla każdego początkującego kawosza. Miłego parzenia i oby Wasze ekspresy do kawy przetrwały jak najdłużej!