Holenderski portal pisze o „polskim obozie zagłady”. Ambasador RP zapowiada interwencję [FOTO]

Dzieci w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau / Foto: Domena publiczna
Zdjęcie ilustracyjne / Dzieci w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau / Foto: Domena publiczna
REKLAMA

Portal informacyjny NU informując o 80. rocznicy deportowania żydowskich dzieci z prowadzonego przez SS w Holandii podczas II wojny światowej obozu w Vught, napisał na swoim portalu na Facebooku, że zostały one przewiezione do „polskiego obozu zagłady” (Pools vernietigingskamp).

Ambasador RP w Hadze Margareta Kassangana powiedziała, że będzie interwencja placówki w tej sprawie.

REKLAMA

NU jest jednym z najważniejszych portali informacyjnych w Niderlandach. Poświęcił on w niedzielę sporo miejsca rocznicy przewiezienia setek żydowskich dzieci z obozu w Vught, który był prowadzony przez niemieckie SS podczas II wojny światowej. Pojawił się duży tekst na stronie internetowej, gdzie znalazła się informacja, iż dzieci deportowano do „nazistowskiego obozu w Polsce”.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

Tymczasem na profilu portalu prowadzonym na Facebooku opublikowano zdjęcie dokumentu z tamtego okresu i podpisano je: „prawie tysiąc trzysta żydowskich dzieci zostało deportowanych z obozu Vught do polskiego obozu zagłady”.

W komentarzach pod postem pojawiły się głosy Holendrów, że był to niemiecki obóz w okupowanej Polsce. „NU powinien zmienić tekst. To jest niemiecki obóz zagłady na okupowanym terytorium Polski” – napisała Gera Knibbe z Amstelveen.

Portal nie odpowiedział na pytania PAP w sprawie zmiany tekstu na FB. Interwencję zapowiedziała ambasada RP w Hadze. Tekstu w poście do tej pory nie zmieniono.

REKLAMA