Kolejny kraj zapowiada podniesienie wieku emerytalnego

O ile kobiety żyją dłużej od mężczyzn.
Emeryci - zdj. ilustracyjne Foto: Pixabay
REKLAMA

Po Francji także Wielka Brytania zapowiada podniesienie wieku emerytalnego. Ma to nastąpić za kilkanaście lat, ale trend jest nieunikniony.

Podniesienie wieku emerytalnego w Wielkiej Brytanii do 68. roku życia raczej nie nastąpi przed początkiem lat 40., ale decyzja w tej sprawie będzie podjęta w następnej kadencji parlamentu – powiedział minister pracy Mel Stride.

REKLAMA

Odniósł się on w ten sposób do spekulacji, że podniesienie wieku emerytalnego może zostać przyspieszone, bo to, że wiek emerytalny zostanie podniesiony, zostało ustalone już kilka lat temu.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

Obecnie wiek emerytalny w Wielkiej Brytanii, zarówno w przypadku kobiet i mężczyzn, wynosi 66 lat, ale między 2026 i 2028 rokiem zostanie stopniowo podniesiony do 67. roku życia. W dalszej przyszłości podniesiony zostanie to 68. roku życia, choć data tego jeszcze nie jest ustalona.

Stride powiedział, że powinno to mieć miejsce między rokiem 2041 a 2043, ale biorąc pod uwagę poziom niepewności co do danych dotyczących przewidywanej długości życia, rynku pracy i stanu finansów publicznych, podejmowanie decyzji w tym momencie byłoby przedwczesne.

Dodał, że zaplanował przeprowadzenie kolejnego przeglądu na temat tego, kiedy wiek emerytalny powinien wzrosnąć do 68 lat w pierwszych dwóch latach nowej kadencji Izby Gmin, co najprawdopodobniej oznacza, jego przeprowadzenie do końca 2027 roku.

Stride zapewnił też, że rząd pozostaje przywiązany do zasady wprowadzania zmian w wieku emerytalnym z co najmniej 10-letnim wyprzedzeniem.

REKLAMA