Mają NOWY PLAN. Tak wykorzystają covidowy system cyfrowych zaświadczeń

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pexels
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pexels
REKLAMA

Komisja Europejska i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiły rozpoczęcie wspólnego projektu współpracy partnerskiej w dziedzinie e-zdrowia. W ramach porozumienia WHO wykorzysta unijny system cyfrowych zaświadczeń COVID-19 do stworzenia systemu o zasięgu ogólnoświatowym.

„W czerwcu 2023 roku WHO wykorzysta unijny system cyfrowych zaświadczeń COVID-19 do stworzenia systemu o zasięgu ogólnoświatowym, który ułatwi globalną mobilność i pomoże chronić ludzi na całym świecie przed bieżącymi i przyszłymi zagrożeniami dla zdrowia. Jest to pierwszy element składowy budowanej przez WHO światowej sieci cyfrowych zaświadczeń zdrowotnych, który zostanie wprowadzony wraz z szeroką gamą produktów cyfrowych służących zapewnieniu lepszej ochrony zdrowia dla wszystkich” – poinformowała KE.

REKLAMA

Inicjatywa ta jest następstwem porozumienia podpisanego 2 grudnia 2022 roku przez komisarz UE ds. zdrowia Stellę Kyriakides i dyrektora generalnego WHO Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa w celu zacieśnienia strategicznej współpracy w kwestiach związanych z ochroną zdrowia na świecie.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

„Partnerstwo to będzie obejmować ścisłą współpracę w rozwijaniu systemu WHO, zarządzaniu nim i jego wdrażaniu z wykorzystaniem obszernej wiedzy technicznej Komisji Europejskiej w tej dziedzinie. Pierwszym krokiem jest zapewnienie dalszego skutecznego funkcjonowania obecnie istniejących zaświadczeń cyfrowych” – podała KE.

Jednym z elementów działań Unii Europejskiej prowadzonych pod pretekstem walki z covidem było wprowadzenie cyfrowych zaświadczeń, potocznie nazwanymi paszportami covidowymi. Wykorzystano do tego technologię i standardy open-source, dzięki czemu covidowe paszporty cyfrowe stały się popularne na całym świecie, bo system działał w ten sam sposób. A na poziomie krajów decydowano, jakie paszport covidowy daje uprawnienia, a kto bez paszportu traci pewne prawa.

Teraz WHO i UE w ramach partnerstwa będą prowadzić prace nad „etapowym rozwojem technicznym systemu WHO w celu uwzględnienia dodatkowych form jego zastosowania, na przykład cyfryzacji międzynarodowego świadectwa szczepienia lub profilaktyki”.

REKLAMA