Nowy szef dyplomacji zapowiada „uwolnienie kraju od wszelkiego rodzaju obcych wpływów”

Hakan Fidan
Hakan Fidan. / Foto: PAP/EPA
REKLAMA

W poniedziałek na czele ministerstwa spraw zagranicznych Turcji stanął Hakan Fidan, były wieloletni szef tureckiego wywiadu. Polityk zapowiedział kontynuację dotychczasowego kursu tureckiej dyplomacji i „uwolnienie kraju od wszelkiego rodzaju obcych wpływów” – poinformował dziennik Daily Sabah.

Będę kontynuować narodową wizję polityki zagranicznej mającą uwolnić kraj od wszelkich form wpływu, wizję opartą na niepodległości woli naszego narodu – powiedział nowy szef tureckiej dyplomacji.

REKLAMA

Fidan pełnił funkcję szefa wywiadu (MIT) od 2010 roku, w sobotę został mianowany przez prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana na nowego ministra spraw zagranicznych, zastępując Mevluta Cavusoglu, który kierował resortem przez ostatnich osiem lat.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

Wśród nowych członków tureckiego rządu znalazł się też Mehmet Simsek, nowy minister finansów, który na czele resortu stał od 2009 do 2015.

Przejrzystość, spójność, przewidywalność i zgodność z międzynarodowymi normami będą naszymi podstawowymi zasadami w osiągnięciu tego celu – powiedział, mówiąc o traktowanej priorytetowo walce z inflacją.

Turcja nie ma innego wyjścia, jak tylko wrócić na racjonalny grunt. Oparta na zasadach, przewidywalna turecka gospodarka będzie kluczem do osiągnięcia pożądanego dobrobytu – dodał.

Dane Tureckiego Urzędu Statystycznego podały w poniedziałek, że po raz pierwszy od 16 miesięcy turecka inflacja spadła poniżej 40 proc., osiągając 39,6 proc.

REKLAMA