Tajne spotkanie przedstawicieli największych światowych agencji wywiadowczych

Shangri-La Dialogue.
Shangri-La Dialogue. / foto: Wikipedia, Chairman of the Joint Chiefs of Staff, CC BY 2.0
REKLAMA

Wysocy rangą urzędnicy z ponad 20 agencji wywiadowczych z całego świata odbyli nieformalne spotkanie w Singapurze w trakcie trwania Shangri-La Dialogue, najważniejszego szczytu bezpieczeństwa w Azji – podał Reuters. Rozmowy miały dotyczyć m.in. sytuacji na Ukrainie.

Informatorzy Reutersa twierdzą, że choć agenda nieformalnego spotkania jest ściśle tajna, w trakcie rozmów miał zostać poruszony m.in. problem wojny na Ukrainie oraz przestępczości międzynarodowej.

REKLAMA

Według doniesień agencji, w spotkaniu nie uczestniczył żaden przedstawiciel Rosji. Obecny był natomiast wiceminister obrony Ukrainy Wołodymyr Hawryłow.Reuters podaje, że spotkania przedstawicieli agencji wywiadowczych są organizowane przez rząd Singapuru już od kilku lat i odbywają się równolegle do oficjalnej agendy Shangri-La Dialogue – największego szczytu bezpieczeństwa w Azji.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

Wśród służb wywiadowczych obcych krajów istnieje przyzwolenie na wspólne rozmowy, gdy oficjalna droga dyplomacji jest utrudniona – powiedziała osoba mająca znać przebieg tajnych rozmów.

Ministerstwo obrony Singapuru pytane o komentarz do sprawy odpowiedziało, że podczas szczytu bezpieczeństwa „oficerowie agencji wywiadowczych mogą szukać sposobu, by spotkać się ze swoimi odpowiednikami z innych krajów”.

Ambasada USA w Singapurze oświadczyła, że nie posiada żadnych informacji na temat spotkania. Z kolei rządy Chin i Indii nie udzieliły jakichkolwiek informacji.

REKLAMA