Amerykański sekretarz stanu uda się z wizytą do Chin

Sekretarz stanu USA Antony Blinken. Foto: tter
Sekretarz stanu USA Antony Blinken. Foto: tter
REKLAMA

Sekretarz stanu USA Antony Blinken uda się z wizytą do Chin i być może spotka się z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem w nadchodzących tygodniach – podał we wtorek Bloomberg. Blinken w lutym w ostatniej chwili odwołał swoją wizytę w Pekinie z powodu pojawienia się chińskiego balonu szpiegowskiego nad terytorium USA.

Według Bloomberga dokładny czas wizyty nie jest jeszcze znany, jednak przygotowania do wizyty są w toku. Miałaby ona być próbą doprowadzenia do obniżenia napięć z Pekinem i zapowiadanej przez prezydenta Bidena w Hiroszimie „odwilży”.

REKLAMA

W poniedziałek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby twierdził, że trwają starania dotyczące potencjalnej przyszłej wizyty na wysokim szczeblu, lecz zaznaczył, że zbyt wcześnie mówić o szczegółach.

Do przygotowań dochodzi na tle podwyższonych napięć między mocarstwami. W ciągu ostatniego tygodnia chińskie okręty i myśliwce dwukrotnie dokonały agresywnych przejęć amerykańskich maszyn w Cieśninie Tajwańskiej i na Morzu Południowochińskim.

Mimo starań Waszyngtonu, Chiny odmawiają też rozmów między ministrami obrony obu państw. Podczas niedawnej konferencji w Singapurze szef Pentagonu Lloyd Austin uścisnął dłoń chińskiemu ministrowi gen. Li Shangfu, ale nie doszło do dłuższej rozmowy.

Jak podały media, w maju Chiny potajemnie odwiedził dyrektor CIA William Burns, zaś wielogodzinną rozmowę ze swoim odpowiednikiem Wangiem Yi odbył doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.

REKLAMA