Dantejskie sceny we Francji. Bunt na ulicach i starcia z policją [VIDEO]

Starcia z policją podczas demonstracji we Francji.
Starcia z policją podczas demonstracji we Francji. / foto: screen Twitter (kolaż)
REKLAMA

W Lyonie i Nantes francuska policja użyła we wtorek gazu łzawiącego, aby rozproszyć demonstrantów protestujących przeciwko uchwalonej już reformie emerytalnej. Demonstranci wtargnęli do siedziby Komitetu Organizacyjnego Igrzysk Olimpijskich (COJO) w Saint-Denis pod Paryżem.

Przeciwnicy reformy emerytalnej wrzucili kilka świec dymnych do siedziby COJO. Działacze związku zawodowego CGT RATP skandowali: „bez emerytury, bez igrzysk”. Lokalne władze doliczyły się sześćdziesięciu demonstrantów i poinformowały, że COJO złoży skargę z powodu uszkodzeń, m.in. wyłamanych bram.

REKLAMA

W Paryżu protestujący odcięli prąd na dużym obszarze podparyskiej miejscowości Issy-les-Moulineaux, w której mieszczą się siedziby kilku mediów i firm elektronicznych. Awaria dotknęła centralę France Medias Monde (właściciela stacji RFI i France 24), Orange oraz Microsoft France i Bouygues Immobilier. Pracownicy siedziby Orange zostali ewakuowani po odcięciu prądu.

Chodzi o to, aby rząd zrozumiał, że jesteśmy przeciwni tej reformie i że chcemy być wysłuchani – powiedział dziennikarzom Frederic Probel, sekretarz generalny związku Energie Bagneux.

W Lyonie policja użyła gazu łzawiącego, aby rozproszyć demonstrantów i ochronić przed nimi jedną z siedzib banku. W Nantes doszło do starć między protestującymi a funkcjonariuszami, którzy zostali obrzuceni przez demonstrantów butelkami i fajerwerkami. W Rennes, Marsylii i Lyonie protestujący uczniowie zablokowali wejścia do kilkunastu szkół średnich, na tydzień przed maturami.

Media zauważają jednak, że na demonstracjach zgromadziło się mniej osób niż w poprzednich tygodniach. Podczas konferencji prasowej przed Zgromadzeniem Narodowym szef związku zawodowego CFTC Cyril Chabanier ocenił, że „manifestacje muszą przybrać inną formę”. – Nie jest pewne, czy będziemy w stanie nadal gromadzić tyle osób, co wcześniej – przyznał.

https://twitter.com/Resist_05/status/1666035915347890177

https://twitter.com/BernieSpofforth/status/1666093198513704962

https://twitter.com/Adrien_arbl/status/1666074438973140992

REKLAMA