Gigantyczna grzywna dla kolei. Powodem tłok w pociągach

Sprinter Lighttrain należący do NS.
Sprinter Lighttrain należący do NS. / foto: Wikipedia, Niels Karsdorp, CC BY-SA 3.0
REKLAMA

Holenderskie koleje (NS) zostały ukarane przez rząd grzywną w wysokości 1,5 mln euro z powodu zatłoczonych pociągów – poinformowała we wtorek sekretarz stanu ds. infrastruktury Vivianne Heijnen.

Niecodzienna kara został nałożona w związku z tym, że koleje ograniczyły w ubiegłym roku liczbę połączeń, a to spowodowało wzrost tłoku w pociągach.

REKLAMA

Rząd mógł ukarać NS, ponieważ firma otrzymała od państwa wsparcie finansowe na utrzymanie dostępności transportu. Jednym z warunków było utrzymanie w 2022 roku siatki połączeń na poziomie z poprzedniego roku.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

Okazało się, że NS, głównie ze względu na braki kadrowe, nie wypełniły tego zobowiązania, co skutkowało ograniczeniem liczby pociągów o około 13 proc.

„Zdaję sobie sprawę, że braki na rynku pracy mogą wpływać na działalność kolei, jednak nie zwalnia to NS z odpowiedzialności za zapewnianie przez cały czas odpowiedniego potencjału kadrowego” – napisała minister Heijnen w piśmie przekazanym członkom izby niższej holenderskiego parlamentu, Tweede kamer.

REKLAMA