Papież Franciszek znów SZOKUJE. Mówi o ranach zadanych ludzkości przez „pandemię Covid-19 i zjawisko zmian klimatycznych”

Papież Franciszek zakłada maseczkę Źródło: PAP
Papież Franciszek zakłada maseczkę Źródło: PAP
REKLAMA

Papież Franciszek wyraził przekonanie, że kryzys klimatyczny wymaga pilnej zmiany kursu, obecnego modelu konsumpcji i produkcji, „zbyt często przesiąkniętych kulturą obojętności i marnotrawienia”. Słowa te skierował do organizatorów ekologicznego festiwalu Green&Blue w Rzymie i Mediolanie.

Wystąpienie papieża opublikował we wtorek dziennik „La Repubblica”.

REKLAMA

Franciszek przypomniał, że 51 lat temu w Sztokholmie odbyła się pierwsza wielka konferencja Organizacji Narodów Zjednoczonych na temat środowiska naturalnego, która dała impuls społeczności międzynarodowej do dyskusji o tym, „jak ludzkość zarządza wspólnym domem”.

Jak zauważył, od tamtego czasu poszerzyła się wiedza na temat wpływu działań człowieka na środowisko i wzrosło „nasze poczucie odpowiedzialności przed Bogiem, który powierzył nam opiekę nad stworzeniem, przed bliźnimi i przed przyszłymi pokoleniami”.

„Zjawisko zmian klimatycznych przypomina nam uporczywie o naszej odpowiedzialności: dotyka ono w szczególności najbiedniejszych i najsłabszych, tych, którzy w najmniejszym stopniu przyczynili się do jego rozwoju”- powiedział Franciszek.

Podkreślił następnie: „Jest to przede wszystkim kwestia sprawiedliwości, a następnie solidarności. Zmiany klimatyczne przypominają nam również o konieczności oparcia naszych działań na odpowiedzialnej współpracy wszystkich: nasz świat jest obecnie zbyt współzależny i nie może sobie pozwolić na podział na bloki krajów, które promują własne interesy w sposób odizolowany lub niezrównoważony”.

„Rany zadane ludzkości przez pandemię Covid-19 i zjawisko zmian klimatycznych są porównywalne do tych wynikających z globalnego konfliktu, gdzie prawdziwym wrogiem jest nieodpowiedzialne zachowanie, które ma wpływ na wszystkie części naszej ludzkości dziś i jutro”– stwierdził papież.

Jego zdaniem jest to wielkie i wymagające wyzwanie, ponieważ „wymaga zmiany kursu, zdecydowanej zmiany obecnego modelu konsumpcji i produkcji, zbyt często przesiąkniętego kulturą obojętności i marnotrawienia, marnowania środowiska i marnotrawstwa ludzi. Zdaniem Franciszka tak jak po drugiej wojnie światowej konieczne jest to, aby dzisiaj cała wspólnota międzynarodowa uznała za priorytet realizację działań „zbiorowych, solidarnych i dalekowzrocznych”.

REKLAMA