PiS przegrywa w najnowszym sondażu. Konfederacja na podium

Sejm. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: PAP
Sejm. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: PAP
REKLAMA

Najnowszy sondaż partyjny Kantar dla „Faktów” TVN i TVN24 wylewa kubeł zimnej wody na głowy Mateusza Morawieckiego i Jarosława Kaczyńskiego. Partia rządząca traci prowadzenie na rzecz Koalicji Obywatelskiej. Na stabilnym poziomie utrzymuje się natomiast poparcie dla Konfederacji.

Najwięcej wyborców, 32 proc., zagłosowałoby na Koalicję Obywatelską. To nowość, bo do tej pory na czele rankingu poparcia zazwyczaj można było zobaczyć rządzące Prawo i Sprawiedliwość.

REKLAMA

PiS wraz z przystawkami (Suwerenna Polska Zbigniewa Ziobry, Kukiz’15, Republikanie) pomimo kolejnych obietnic rozdawnictwa spadło na drugą pozycję. Na partię Jarosława Kaczyńskiego głos oddałoby 31 proc. polskich obywateli uprawnionych do głosowania.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

Na trzecim stopniu podium stanęłyby, z wynikiem ex æquo 10 proc., Konfederacja oraz Trzecia Droga (czyli mariaż ludowców z PSL z Polską 2050 Szymona Hołowni).

Za podium znalazłaby się Lewica z wynikiem 6 proc. Poniżej progu wyborczego znalazły się AgroUnia (2 procent) oraz Porozumienie Jarosława Gowina (0 procent).

9 proc. wyborców nie było w stanie powiedzieć, na kogo chce zagłosować. Partia Wolnościowcy najprawdopodobniej nie była brana pod uwagę w sondażu.

Najnowszy sondaż telefoniczny został zrealizowany przez Kantar w dniach 5-6 czerwca 2023 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1003 osób powyżej 18. roku życia. Na pytanie o preferencyjne partyjne odpowiedziało 636 osób.

REKLAMA