Rząd premier Meloni uzyskał wotum zaufania. „Lewica jest w ogromnych tarapatach”

Giorgia Meloni
Giorgia Meloni. / foto: PAP/EPA
REKLAMA

Centroprawicowy rząd Włoch otrzymał we wtorek wotum zaufania w Izbie Deputowanych. Wotum było powiązane z głosowaniem nad rozporządzeniem z mocą ustawy, która wydłuża tzw. „tarczę podatkową” o rok – do 30 czerwca 2024 r. – oraz wprowadza zasadę, że kontrole Trybunału Obrachunkowego nad Planem Odbudowy oraz Planem Inwestycji będą prowadzone po zakończonych projektach, a nie w ich trakcie.

Za głosowało 203 deputowanych, przeciw – 134, 3 wstrzymało się od głosowania.

REKLAMA

Rząd zdecydował się na powiązanie głosowania nad rozporządzeniem z wotum zaufania, ponieważ – jak uzasadniono – przyspiesza to ścieżkę legislacyjną. Proces legislacyjny, łącznie z głosowaniem w Senacie, powinien zakończyć się do jutra.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

Lewica jest w ogromnych tarapatach. Zarzuca nam, że wprowadzamy autorytarny dryf, jeśli w Trybunale Obrachunkowym wprowadzamy zasady rządu Draghiego (b. premier Włoch – PAP), którego byli częścią. Bo zwracam uwagę, że to, co robimy w Trybunale Obrachunkowym w odniesieniu do Planu Odbudowy, nie różni się niczym od tego, co robił poprzedni rząd. Myślę, że lewicy brakuje argumentów, bo pokazujemy we Włoszech i poza granicami kraju, że istnieje wiarygodna, niezawodna prawica, zdolna rządzić i osiągać wyniki, których oni nie osiągali – powiedziała premier Giorgia Meloni w wywiadzie dla programu „Quarta Repubblica” na kanale Rete 4.

Nie chodzi tu o funkcje sądownictwa, ale o ochronę obywateli – alarmują sędziowie Trybunału Obrachunkowego, którzy krytykują proponowane zmiany.

Opozycja podzieliła się w ocenie zmian roli Trybunału. Liberalna Azione i centrowa Italia Viva nie widzą nic nadzwyczajnego w tym, że kontrole zostaną przeprowadzone na koniec projektów. Partia Demokratyczna i Przymierze Zielonych i Lewicy zapowiadały „wojnę o Trybunał Obrachunkowy ”.

Najpierw osaczają Trybunał Obrachunkowy, eliminując przysługjące mu prawo kontroli Planu Odbudowy, a następnie uniemożliwiają opozycji wyjaśnienie swojego sprzeciwu, uciekając się do procedury wotum zaufania – mówił lider Przymierza Zielonych i Lewicy Filiberto Zaratti .

W rzeczywistości nie ma ograniczeń w kontrolach przeprowadzanych przez sądownictwo rachunkowe. Giorgia Meloni ma całkowitą rację argumentując, że nasz rząd pod tym względem postępuje zgodnie z rządem Draghiego – odpowiadał Raffaele Fitto, Minister ds. Europejskich, Południa, Spójności i Planu Odbudowy.

Fitto przypomniał, że „zapewnienie kontroli w trakcie trwania projektów nigdy nie dotyczyło Planu Odbudowy”, co zdaniem ministra „można znaleźć w Rozporządzeniu rządu Mario Draghiego nr 77 z 2021 r.”.

Konstytucja Republiki Włoskiej przewiduje, że rząd może zdecydować o powiązaniu głosowania nad propozycjami legislacyjnymi z wotum zaufania. Takie przepisy służą temu, aby zjednoczyć większość w wyjątkowych sytuacjach, ale jest coraz częściej stosowany w celu przyspieszenia debaty i zapewnienia zatwierdzenia szeroko dyskutowanych propozycji.

REKLAMA