Prezydent Serbii postawił armię w stan pełnej gotowości bojowej

Prezydent Serbii Aleksander Vučić.
Prezydent Serbii Aleksander Vučić. / foto: PAP/EPA
REKLAMA

Prezydent Serbii, JE Aleksander Vučić, postawił armię swojego kraju w stan pełnej gotowości bojowej oraz nakazał jej zbliżyć się do granicy z Kosowem.

Informacje te potwierdził minister obrony Serbii, p. Miłosz Vučević. Kosowo zamknęło największe przejście graniczne na granicy z Serbią.

REKLAMA

Zostało ono zamknięte przez władze w Prisztinie po tym, jak protestujący Serbowie zablokowali je po serbskiej stronie, w geście solidarności z Serbami zamieszkującymi Kosowo.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

P. Vučić wydał rozkaz po tym, jak w gminie Zvečan, położonej w północnej części Kosowa, doszło do starć Serbów z kosowską policją, która próbowała umożliwić nowo wybranemu burmistrzowi, z pochodzenia Albańczykowi, wejście do jego biura.

Serbowie, którzy stanowią większość w tym regionie, zbojkotowali głosowanie w wyborach lokalnych. Kosowska policja użyła gazu łzawiącego przeciwko tłumowi zgromadzonemu przed budynkiem władz miejskich w Zvečanie. Sekretarz generalny NATO, p. Jan Stoltenberg, wezwał Kosowo do złagodzenia napięć z Serbią.


Tekst ukazał się w segmencie Postęp w Świecie w numerze 23-24 (2023) „Najwyższego Czasu!”, który można nabyć TUTAJ.


 

REKLAMA