Rozczarowanie na Wyspach. Ołówek i fotografia Hitlera sprzedane na aukcji za kwoty dużo poniżej spodziewanych

Adolf Hitler Źródło: Know Your Meme
Adolf Hitler Źródło: Know Your Meme
REKLAMA

Za ceny znacznie poniżej oczekiwanych sprzedane zostały na aukcji w Belfaście posrebrzany ołówek, który miał został sprezentowany Adolfowi Hitlerowi przez jego długoletnią kochankę Evę Braun, oraz podpisana osobiście fotografia niemieckiego dyktatora.

Posrebrzany ołówek z wygrawerowanym słowem Eva oraz literami AH, który był, jak się uważa, prezentem Evy Braun dla Hitlera z okazji jego 52. urodzin w dniu 20 kwietnia 1941 r., został sprzedany we wtorek za 5400 funtów, podczas gdy dom aukcyjny Bloomfield Auctions szacował, że jego cena osiągnie 50-80 tysięcy funtów. Nieco droższa okazała się oprawiona fotografia Hitlera z jego podpisem, którą sprzedano za 6200 funtów, ale to również wyraźnie mniej niż spodziewane przez dom aukcyjny 10-15 tys. funtów.

REKLAMA

Zarówno ołówek, jak i fotografia zostały kupione przez anonimowych kolekcjonerów licytujących przez internet. Na aukcji wśród kilkuset przedmiotów historycznych było jeszcze kilka nazistowskich pamiątek, ale też nie cieszyły się wielkim zainteresowaniem – np. nieco zniszczoną flagę ze swastyką sprzedano za 170 funtów, a opaskę na ramię ze swastyką – za 190 funtów.

(PAP)

REKLAMA