W Holandii obowiązuje przeszło 600 tys. niepotrzebnych znaków drogowych. A ile w Polsce?

Znak drogowy "strefa czystego powietrza". / fot. Rządowe Centrum Legislacji
REKLAMA

Ponad 600 tys. z 3 mln znaków drogowych w Niderlandach jest niepotrzebnych i zamiast poprawiać zmniejsza bezpieczeństwo na drodze – twierdzi Veilig Verkeer Nederland (VVN), organizacja zajmująca się bezpieczeństwem ruchu drogowego.

VVN przekonuje, że zbyt wiele znaków „powoduje zamieszanie i stwarza fałszywe poczucie bezpieczeństwa”. Dlatego organizacja wystąpiła do samorządów, aby te zrobiły przegląd znaków na swoim terenie. Jak wynika z informacji przekazanej mediom, część z nich już to zrobiła m.in. Maassluis w centralnej części kraju.

REKLAMA

„Obecnie sytuacja jest nieprzejrzysta, ponieważ gminy często stosują własne znaki drogowe a także inne rozwiązania – takie jak np. kolorowe przejścia dla pieszych” – czytamy w komunikacie.

VVN podkreśla, że dla użytkowania drogi sytuacja musi być klarowna, aby na pierwszy rzut oka było jasne, jak się zachować. „Jeśli trzeba się zastanowić, gdyż mamy do czynienia z niezrozumiałym znakiem drogowym, wiele osób popełnia błąd” – zauważa organizacja.

Z informacji dziennika „De Telegraaf” wynika, iż najpoważniej wezwanie VVN potraktował urząd miasta w Den Bosch na południu kraju, który już usunął setki niepotrzebnych znaków. „Z pewnością zwiększy to bezpieczeństwo na drogach” – twierdzi Alwin Quirijns z urzędu miasta, cytowany przez gazetę.

(PAP)

REKLAMA