W Holandii obowiązuje przeszło 600 tys. niepotrzebnych znaków drogowych. A ile w Polsce?

Znak drogowy "strefa czystego powietrza". / fot. Rządowe Centrum Legislacji
REKLAMA

Ponad 600 tys. z 3 mln znaków drogowych w Niderlandach jest niepotrzebnych i zamiast poprawiać zmniejsza bezpieczeństwo na drodze – twierdzi Veilig Verkeer Nederland (VVN), organizacja zajmująca się bezpieczeństwem ruchu drogowego.

VVN przekonuje, że zbyt wiele znaków „powoduje zamieszanie i stwarza fałszywe poczucie bezpieczeństwa”. Dlatego organizacja wystąpiła do samorządów, aby te zrobiły przegląd znaków na swoim terenie. Jak wynika z informacji przekazanej mediom, część z nich już to zrobiła m.in. Maassluis w centralnej części kraju.

REKLAMA

„Obecnie sytuacja jest nieprzejrzysta, ponieważ gminy często stosują własne znaki drogowe a także inne rozwiązania – takie jak np. kolorowe przejścia dla pieszych” – czytamy w komunikacie.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

VVN podkreśla, że dla użytkowania drogi sytuacja musi być klarowna, aby na pierwszy rzut oka było jasne, jak się zachować. „Jeśli trzeba się zastanowić, gdyż mamy do czynienia z niezrozumiałym znakiem drogowym, wiele osób popełnia błąd” – zauważa organizacja.

Z informacji dziennika „De Telegraaf” wynika, iż najpoważniej wezwanie VVN potraktował urząd miasta w Den Bosch na południu kraju, który już usunął setki niepotrzebnych znaków. „Z pewnością zwiększy to bezpieczeństwo na drogach” – twierdzi Alwin Quirijns z urzędu miasta, cytowany przez gazetę.

(PAP)

REKLAMA