
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał decyzję o wstrzymaniu wydobycia w strategicznej dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego kopalni w Turowie.
We wspólnym komunikacie organizacje zaczadzone klimatyzmem – Fundacja Frank Bold, Greenpeace oraz Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA – przekazały, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że w sprawie dotyczącej kopalni Turów zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody w środowisku i wstrzymał wykonanie decyzji środowiskowej dla przedsięwzięcia. „To na tej podstawie w lutym 2023 roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedłużyło koncesję na wydobycie węgla” – napisano w komunikacie.
Skargę na decyzję środowiskową złożyły jesienią 2022 roku m.in. trzy wymienione wyżej organizacje. Mieniący się ekologami zwrócili uwagę, że postanowienie WSA w Warszawie nie jest prawomocne i przysługuje możliwość wniesienia zażalenia do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Spółka PGE w wydanym oświadczeniu podkreśliła, że WSA w Warszawie „z rażącym naruszeniem przepisów prawa wstrzymał wykonanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wydanej przez GDOŚ we wrześniu 2022 r”. „Decyzję środowiskową zaskarżyli zieloni działacze z Niemiec i Czech” – zaznaczono.
Jak przekazano, sąd w motywach rozstrzygnięcia nie odniósł się do stanowiska PGE GiEK, nie dokonał merytorycznej oceny stanowiska wnioskodawców, opierając się w całości na ich twierdzeniach, nie przeprowadzając tym samym analizy i weryfikacji zaistnienia podstaw do wstrzymania wykonalności decyzji.
W 1832 r.,gdy Prezes SCOTUS John Marshall zabronił władzom Georgii usunięcia Indian Cherokee z ich terytoriów jak odkryto tam złoto,demokratyczny prezydent Andrew Jackson powiedział: „Sędzia Marshall wydał orzeczenie,to teraz niech je sobie wykona”😀
— Robert Gwiazdowski (@RGwiazdowski) June 7, 2023
„Działalność Kopalni Turów do 2044 r. jest kluczowa z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Wykorzystamy wszystkie przysługujące nam środki prawne w postępowaniu zażaleniowym przed Naczelnym Sądem Administracyjnym. Nie pozwolimy zamknąć Turowa. Ani polskie ani europejskie sądy nie są od tego żeby zamykać legalnie działające przedsiębiorstwo” – podkreślił cytowany w oświadczeniu prezes PGE Wojciech Dąbrowski.
Spółka dodała, że kopalnia Turów prowadzi obecnie działalność wydobywczą na podstawie koncesji wydanej w 1994 r., zmienionej w marcu 2020 r. w zakresie wydłużenia terminu jej obowiązywania do 2026 r. „Dalsza praca Kopalni Turów nie jest zagrożona” – zapewniono.
WSA podjęła decyzje o wstrzymaniu pracy kopalni Turów, dzięki której polski system energetyczny jest stabilny. Oczywiście na zlecenie niemieckich organizacji typu Greenpeace. Trzeba skończyć z pełzającą dyktaturą magistrów prawa. W dużej części na etatach agenturalnych zresztą.
— Tomasz Sommer (@1972tomek) June 6, 2023