Zabójcy z warszawskiego Nowego Światu po ponad roku zatrzymani

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pexels
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pexels
REKLAMA

Stołeczni policjanci zatrzymali 23-letniego Sebastiana W., drugiego z podejrzanych o zabójstwo 29-latka na Nowym Świecie w Warszawie – dowiedziała się PAP. Zatrzymany za granicą został też trzeci z podejrzanych, 24-letni Dawid M., wobec którego trwają czynności w ramach procedury ekstradycyjnej.

Informację o zatrzymaniu Sebastiana W. potwierdził PAP Szymon Banna z Prokuratury Okręgowej w Warszawie. „We wtorek w godzinach wieczornych funkcjonariusze Wydziału ds. Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Stołecznej Policji dokonali zatrzymania Sebastiana W., poszukiwanego w związku z zabójstwem, które miało miejsce na Nowym Świecie. Poszukiwania zostały podjęte na podstawie listu gończego wystawionego przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie” – poinformował prokurator.

REKLAMA

„Podejrzany zostanie w najbliższych godzinach doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, gdzie usłyszy zarzut zabójstwa. Wraz z nim zatrzymany został również Radosław W., podejrzewany o udzielanie pomocy ukrywającemu się Sebastianowi W.” – wyjaśnił prokurator.

Dodał przy tym, że po przesłuchaniu, prokurator podejmie decyzję w sprawie skierowania wniosku o utrzymanie w mocy tymczasowego aresztowania wobec Sebastiana W.

Zatrzymany do sprawy został również 24-letni Dawid M. „Aktualnie ustalone zostało miejsce pobytu trzeciego sprawcy – Dawida M., który ukrywał się za granicą. Trwają obecnie czynności zmierzające do przekazania go polskim organom ścigania w ramach procedury ekstradycyjnej” – podał prokurator.

„Należy podkreślić, że nie jest to pierwsze zatrzymanie w tej sprawie. W styczniu bieżącego roku, funkcjonariusze Komendy Stołecznej Policji, działający pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie, ustalili miejsce pobytu i zatrzymali Łukasza G., współpodejrzanego w tej zbrodni” – przypomniał.

Wskazał, że wówczas Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa, na wniosek prokuratora, podtrzymał decyzję o zastosowaniu wobec niego tymczasowego aresztowania, które następnie zostało przedłużone przez Sąd Okręgowy w Warszawie o kolejne trzy miesiące.

„O dalszych postępach śledztwa Prokuratura Okręgowa w Warszawie będzie informowała na bieżąco. Na obecnym etapie postępowania przekazanie dalszych informacji w sprawie nie jest możliwe” – dodał prokurator Szymon Banna.

„Ostatnie zatrzymania to efekt wielotygodniowej pracy policjantów wydziału poszukiwań i identyfikacji osób KSP. Wydział funkcjonuje od niespełna 6 miesięcy, a już ma wiele sukcesów na swoim koncie. Skuteczność policjantów wynika z faktu, że lubią pracować w ciszy. We wtorek w ich ręce wpadł ostatni z podejrzanych o zabójstwo na Nowym Świecie w Warszawie” – poinformował z kolei rzecznik Komendanta Stołecznego Policji nadkom. Sylwester Marczak.

Nadkomisarz przypomniał, że pierwszego z podejrzanych – Łukasza G. policjanci zatrzymali 30 stycznia. „Dawid M. wpadł dzięki międzynarodowym poszukiwaniom 14 marca, co do dzisiaj było tajemnicą” – wyjawił policjant.

Dodał przy tym, że od samego początku w tej sprawie była ważna współpraca śledczych z policji i prokuratury.

Do zabójstwa 29-latka doszło nad ranem 8 maja zeszłego roku na Nowym Świecie w Warszawie. Do jednego ze sklepów wszedł ranny mężczyzna. Na miejsce została wezwana policja, a także służby ratunkowe. Pomimo udzielonej pomocy medycznej i wysiłku lekarzy mężczyzna zmarł.

Jak ustaliła PAP, 28-letni Łukasz G. już wcześniej był znany organom ścigania. Mężczyzna był współpodejrzanym w procesie Krzysztofa U. ps. Fama, oskarżonego o podpalenie klubu przy ul. Foksal.

28-latek na początku lutego 2021 roku został skazany przez Sąd Okręgowy w Warszawie za współudział w podpaleniu klubu na 3 lata i 6 miesięcy więzienia. Sąd wymierzył mu także grzywnę. 6 maja 2022 roku sąd drugiej instancji (Sąd Apelacyjny w Warszawie – PAP) zmniejszył 27-latkowi wyrok do 3 lat więzienia. Wyrok sądu w tej sprawie jest prawomocny. Dwa dni po uprawomocnieniu się wyroku Łukasz G. wspólnie z Sebastianem W. i trzecim mężczyzną brali udział w zabójstwie na Nowym Świecie w Warszawie.

Z kolei 24-letni Dawid M., jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP, to zawodnik mieszanych sztuk walki, który w przeszłości był m.in. reprezentantem warszawskiego klub Garuda Muay Thai Gym. M. w swojej karierze stoczył co najmniej kilkanaście walk i brał udział w galach DSF, KOK czy Wirtuoz.

Trzeci mężczyzna, 23-letni Sebastian W., jak ustaliła PAP, również był znany stołecznym organom ścigania. W połowie sierpnia 2017 roku brał udział w pobiciu kierowcy autobusu na pętli autobusowej przy ul. Ossowskiego na warszawskim Targówku.

REKLAMA