Stworzyli specjalny poligon do trenowania walki miejskiej. „Nasza sytuacja zmieniła się”

W Estonii powstał poligon do ćwiczenia walk miejskich. Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay
W Estonii powstał poligon do ćwiczenia walk miejskich. Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay
REKLAMA

Narodowe Centrum Inwestycji Obronnych (RKIK) otworzyło w piątek poligon do ćwiczenia walk miejskich w położonej w północno-wschodniej Estonii wsi Rabasaare. Estoński minister obrony poinformował tego samego dnia o aktualizacji przyjętego pod koniec 2021 roku narodowego planu obrony narodowej, która zakłada m.in. zwiększenie środków na zakup amunicji – poinformowała telewizja ERR.

Nowy poligon składa się z elementów niezbędnych do trenowania walki miejskiej: budynków, mostu i drogi. Wszystkie obiekty posiadają ruchome ściany umożliwiające tworzenie różnych scenariuszy szkoleń.

REKLAMA

W piątek zaktualizowano również przyjęty pod koniec 2021 roku 10-letni narodowy plan obrony narodowej. „Nasza sytuacja zmieniła się: eskalacja na Ukrainie, która przerodziła się w pełnowymiarową wojnę, zmusiła nas do przystosowania naszych planów obronnych” – wyjaśnił minister obrony Estonii Hanno Pevkur.

Główną zmianą przyjęta w nowym planie jest zwiększenie środków, które zostaną przeznaczone na zakup amunicji dla Estońskich Sił Obronnych. Oprócz 1,3 mld euro zatwierdzonych już przez rząd w zeszłym roku, odnowienie planu i zwiększenie budżetu obronnego po wyborach parlamentarnych z 2023 roku przyniosą dodatkowych 1 mld euro na zakup amunicji.

„To, czego potrzebują estońscy żołnierze – przed systemami obrony powietrznej czy czołgami – jest amunicja. Potem: znów amunicja. Dopiero następnie liczą się te wszystkie cudowne systemy obronne” – powiedział, komentując aktualizację planu obronnego, gen. Martin Herem, dowódca Sił Obronnych Estonii.

REKLAMA