Duże wzrosty i spadki, Konfederacja wyprzedza Trzecią Drogę. Najnowszy sondaż poparcia partii politycznych

Sondaż i urna wyborcza.
Urna wyborcza - zdj. ilustracyjne. / Fot. PAP
REKLAMA

Zmniejsza się różnica między PiS a PO, Konfederacja wyprzedza Trzecią Drogę – to najważniejsze wnioski z sondażu IBRiS dla „Wydarzeń” Polsatu.

Jak wynika z najnowszego badania IBRiS, na Prawo i Sprawiedliwość wraz z przystawkami (Suwerenna Polska, Partia Republikańska, Kukiz’15) głosować chce 33,5 proc. ankietowanych. To spadek o 1 pp. w stosunku do sondażu z 22 maja.

REKLAMA

Drugie miejsce zajmuje Platforma Obywatelska z przystawkami (Nowoczesna, Zieloni, Inicjatywa Polska). Na Tuska i przybocznych wskazało 28,3 proc., co oznacza wzrost aż o 3,7 pp.

Zmiany na dalszych miejscach. Konfederacja Wolność i Niepodległość z wynikiem 11,7 proc. (wzrost o 0,6 pp.) uplasowała się na trzecim miejscu i wyprzedziła Trzecią Drogę (mariaż Polski 2050 i PSL), którą popiera aktualnie 10,6 proc. badanych (spadek o 3,6 pp.).

W Sejmie znalazłaby się także Lewica z poparciem na poziomie 9,7 proc. (wzrost o 0,4 pp.).

W sondażu uwzględniono jeszcze AgroUnię, którą popiera 0,3 proc. badanych. 5,8 proc. pytanych nie wie, na kogo zagłosuje w jesiennych wyborach parlamentarnych.

Pozostałe pytania w sondażu poparcia partii politycznych

W sondażu zapytano także, czy organizacja zorganizowanego przez KO opozycyjnego marszu 4 czerwca w Warszawie wpłynęła na to, jak Polacy zagłosują w jesiennych wyborach do Sejmu i Senatu? „Okazuje się, że w przypadku 92,3 proc. pytanych opozycyjny przemarsz nie wpłynął na polityczne preferencje. Z kolei 5,9 proc. badanych odpowiedziało przeciwnie – że marsz wpłynął na wybór partii, na którą oddadzą głos. Natomiast 1,8 proc. wybrało opcję 'nie wiem/trudno powiedzieć'” – napisano na stronie polsatnews.pl relacjonując wyniki sondażu.

Respondenci zostali też zapytani, czy po marszu 4 czerwca powinna powstać jedna, wspólna lista tzw. totalnej opozycji. „Zdecydowanie tak” odpowiedziało 26,8 proc. osób, „raczej tak” – 27,1 proc., „raczej nie” – 19,8 proc., „zdecydowanie nie” – 13,2 proc., a 13,1 proc. uznało, że nie wie lub trudno wypowiedzieć im się w tej kwestii.

Kolejne pytanie dotyczyło udziału w wyborach parlamentarnych. „Najwięcej, bo 52 proc. pytanych zadeklarowało, że 'zdecydowanie’ oddałoby głos do urny, gdyby mieli taką możliwość w najbliższą niedzielę. Wariant 'raczej tak’ wybrało 8,4 proc. osób. W wyborach 'raczej nie’ wzięłoby udziału 13,5 proc. badanych, a 22,3 proc. stwierdziło, iż 'zdecydowanie nie’ uczestniczyłoby w głosowaniu. 3,7 proc. uznało, że nie wiedzą, czy oddaliby głos albo trudno powiedzieć, jaką decyzję podjęliby” – przekazał polsatnews.pl.

Kto jest „ruską onucą”? Polacy wskazali partie „najbardziej sprzyjające Rosji” [SONDAŻ]

 

REKLAMA