Szwecja tańczy, jak im Turcja zagra. Pierwsza ekstradycja

Turcja/Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Foto: PAP/EPA
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Foto: PAP/EPA
REKLAMA

Rząd Szwecji postanowił o ekstradycji 35-letniego obywatela Turcji, który wspierał uznawaną za terrorystyczną Partię Pracujących Kurdystanu (PKK) i miał do odbycia w swojej ojczyźnie karę więzienia. Decyzja może wpłynąć na akceptację przez Turcję szwedzkiej akcesji do NATO.

Mężczyzna został aresztowany w Szwecji w ubiegłym roku na wniosek prokuratora generalnego Turcji. Według strony tureckiej powinien dokończyć odbywanie kary 4 lat i siedmiu miesięcy pozbawienia wolności, na jaką został skazany w 2013 roku za przemyt 1,8 kg marihuany. Po pół roku został warunkowo zwolniony z więzienia.

REKLAMA

Wcześniej na ekstradycję obywatela Turcji zgodził się szwedzki Sąd Najwyższy, do którego odwoływał się 35-latek. Mężczyzna twierdził, że jest ścigany przez tureckie władze z powodu swojego zaangażowania w prokurdyjskiej partii HDP oraz okazywania poparcia dla uznawanej za terrorystyczną PKK, a także sprzeciwu wobec prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Jak zauważają szwedzkie media, decyzja o ekstradycji obywatela Turcji, będącego zwolennikiem PKK, jest pierwszą taką sprawą po rozpoczęciu przed rokiem starań Szwecji o wejście do NATO. Jednym z warunków stawianych przez tureckie władze jest wydalenie kurdyjskich działaczy podejrzanych o terroryzm. Wielu z nich otrzymało w Szwecji azyl z powodu prześladowań politycznych w Turcji.

REKLAMA