Uruchomiono syreny wzywające Serbów na ulice. W akcji policji zraniono trzech funkcjonariuszy [VIDEO]

Na północy Kosowa uruchomiono syreny wzywające Serbów na ulice; w akcji policji zraniono trzech funkcjonariuszy.
Na północy Kosowa uruchomiono syreny wzywające Serbów na ulice; w akcji policji zraniono trzech funkcjonariuszy. / foto: screen Twitter (kolaż)
REKLAMA

W Północnej Mitrowicy – położonej w większościowo serbskiej części Kosowa – uruchomiono we wtorek syreny wzywające Serbów na ulice. W akcji policji, podczas której zatrzymano jednego z organizatorów ataków na siły NATO, zraniono trzech funkcjonariuszy – podaje Radio Wolna Europa.

„Kosowska policja zatrzymała we wtorek jednego z przywódców organizacji przestępczej «Obrona cywilna», która terroryzowała mieszkańców, napadała policję i kosowskie instytucje” – napisał na Facebooku minister spraw wewnętrznych Kosowa Xhelal Svecla.

REKLAMA

Polityk dodał, że zatrzymany Serb był głównym organizatorem napadów na stacjonujące w Kosowie siły NATO – KFOR – oraz kosowską policję, do których doszło przed dwoma tygodniami.

W Północnej Mitrowicy, największym większościowo serbskim mieście Kosowa, we wtorek zawyły syreny wzywające mieszkańców do demonstracji. Wielu z nich zaczęło zbierać się w centrum miasta – informują lokalne media.

Gdy do podobnych wezwań dochodziło w przeszłości – co działo się kilkakrotnie w ciągu ostatnich lat – w mieście zamykano sklepy, apteki i inne lokale, po czym na ulicach ustawiano barykady.

Do protestów lokalnej ludności serbskiej doszło również w innym mieście północnego Kosowa, Zveczanie. Mieszkańcy domagają się tam uwolnienia zatrzymanych pod koniec maja uczestników starć z żołnierzami KFOR.

Do trwających dwa tygodnie protestów Serbów z północy Kosowa doszło po tym, gdy stanowiska burmistrzów tamtejszych gmin objęli politycy albańscy.

Mandaty zdobyli w wyborach uzupełniających zbojkotowanych przez Serbów, w których frekwencja wyniosła 3,5 proc. W trakcie zamieszek rannych zostało 30 wojskowych NATO, Sojusz zapowiedział zwiększenie swojej misji w Kosowie o 700 żołnierzy.

https://twitter.com/Sprinter99880/status/1668585197120389126

https://twitter.com/NationIndepend/status/1668589109336522752

https://twitter.com/NationIndepend/status/1668579996078678016

REKLAMA