Rodziny ofiar Wołynia apelują o ekshumacje i pochówek

Kadr z filmy
Kadr z filmu "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego. Zdjęcie ilustracyjne. Foto: materiały prasowe.
REKLAMA

Rodziny ofiar Zbrodni Wołyńskiej wystosowały list do polskiego i ukraińskiego Kościoła. List odczytał działający w imieniu rodzin ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Rodziny ofiar Zbrodni Wołyńskiej w liście do episkopatów Polski i Ukrainy domagają się nazwania ludobójstwa polskiej ludności na Wołyniu „po imieniu, bez uciekania się do półprawd i eufemizmów”, ekshumacji i godnego pochówku.

REKLAMA

Ponadto sygnatariusze listu sprzeciwiają się gloryfikacji zbrodniarzy przez państwo ukraińskie. List odczytał ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski podczas konferencji „80. rocznica Zbrodni Wołyńskiej. Pojednanie polsko-ukraińskie”.

„Nam, potomkom i krewnym ofiar ludobójstwa, pochodzącym często z rodzin mieszanych, bardzo zależy na szczerym i prawdziwym pojednaniu polsko-ukraińskim” – piszą przedstawiciele rodzin wołyńskich.

Potomkowie ofiar Rzezi Wołyńskiej domagają się, by tę tragedię wprost nazywać ludobójstwem, którym była. Dodatkowo żądają, by nie zapominać o wszystkich narodowościach, które zginęły z rąk ukraińskich nacjonalistów.

Autorzy przypominają, że poza Polakami banderowcy mordowali także: Żydów, Czechów, Romów, a także przeciwnych im Ukraińców. Potomkowie ofiar ze strony polskiej uważają, że wszystkie te osoby należy uhonorować.

„W wypadku polskich ofiar byli to zdecydowanie mieszkańcy wsi, w tym też księża i siostry zakonne” – piszą przedstawiciele rodzin.

Sygnatariusze zwracają także uwagę, że ludobójstwo miała miejsce nie tylko na Wołyniu, ale sięgnęło także Polesia.

Najważniejsze jednak dla autorów listu jest godne pochowanie ofiar. Pragnienie to zawarto w przeczytanym przez ks. Isakowicza-Zaleskiego liście.

„Brak tych pochówków, jak i oficjalny zakaz ekshumacji, który wciąż podtrzymywany jest przez ukraińskie władze państwowe, jest najboleśniejszą raną w relacjach polsko-ukraińskich. Jest też sprzeczny zarówno z konwencjami prawa międzynarodowego, jak i elementarnymi zasadami cywilizacji europejskiej, opartej o wartości chrześcijańskie i zasady prawa rzymskiego” – piszą.

„Zwracamy się więc do Waszych Eminencji i Ekscelencji, aby wspólnie z nami zaapelowały do prezydentów i premierów oraz władz parlamentarnych obu krajów w sprawie godnych pochówków wszystkich ofiar ludobójstwa. Pochówki te powinny mieć charakter religijny, zgodny z wyznaniem i obrządkiem ofiar. Miejsca zagłady powinny być oznaczone pamiątkowymi krzyżami, które byłyby nie tylko upamiętnieniem, ale i przestrogą dla przyszłych pokoleń” – apelują.

REKLAMA