Nieoficjalnie: Ukraina spełniła dwa z siedmiu wymogów wejścia do UE

Flagi Ukrainy i Unii Europejskiej. Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay
Flagi Ukrainy i Unii Europejskiej. Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay
REKLAMA

Agencja Reuters podaje nieoficjalnie, że Ukraina spełniła do tej pory dwa z siedmiu wymogów wejścia do Unii Europejskiej.

Unia Europejska w lipcu ubiegłego roku wskazała Ukrainie obszary, które muszą ulec poprawie, jeśli państwo to chce dołączyć do struktur Wspólnoty.

REKLAMA

Kijów musi wprowadzić reformy m.in. w takich obszarach jak wymiar sprawiedliwości, praworządność, walka z korupcją i przestrzeganie praw podstawowych.

Z jednej strony Kijów realizuje sukcesywnie wyznaczone mu zadania. Z drugiej jednak pojawiła się obawa, że ukraiński Trybunał Konstytucyjny uważni wprowadzane reformy.

Jeszcze w tym tygodniu Komisja Europejska ma opublikować raport dot. potencjalnego członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej.

Według nieoficjalnych doniesień w raporcie zapisano, że Ukraina spełnia już dwa z siedmiu wymogów wejścia do Wspólnoty.

„Władze w Kijowie dokonały największych postępów w zakresie reformy sądownictwa i prawa medialnego. Wśród wymogów stawianych przed Ukrainą, wciąż oczekujących na wypełnienie, znalazły się też m.in. skuteczniejsza walka z korupcją i praniem brudnych pieniędzy, ograniczenie roli oligarchów w życiu publicznym, reforma Sądu Konstytucyjnego i organów ścigania, a także ochrona praw mniejszości narodowych” – podaje agencja Reutersa.

Reuters powołuje się na źródła wśród anonimowych osób pracujących w strukturach Unii Europejskiej.

REKLAMA