Wysokie mandaty niezbyt pomagają. Badanie zachowań kierowców

Autostrada. Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay
Autostrada. Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay
REKLAMA

We Francji przeprowadzono badania, z których wynika, że pomimo systemu punktowego i wysokich mandatów, a także dużej ilości stawianych radarów, 40% kierowców na autostradzie jeździ i tak szybciej, niż dozwolona tam maksymalna prędkość 130 km/ h.

Okazało się także, że 22% samochodów nie przestrzega odległości i jeździ „zbyt blisko poprzedzającego pojazdu”. Tutaj jest jednak „postęp”, bo ten styl jazdy jeszcze w 2021 roku uprawiało o 7% Francuzów więcej.

REKLAMA

Takie wnioski wynikają z badania dla grupy Sanef, która administruje francuskimi autostradami. Jej wyniki zaprezentowanego we wtorek 20 czerwca, a podstawowy wniosek brzmiał, że „kierowcy wciąż jeżdżą zbyt szybko po autostradach”.

Na potrzeby tego badania firma Sanef filmowała ruch pod koniec marca 2023 r. na zwykłym odcinku (trzy pasy w terenie otwartym) autostrady A13 (Eure), w kierunku Caen-Paris. Wyniki nie pozostawiają wątpliwości – „przekraczanie dozwolonej szybkości utrzymuje się na najwyższym poziomie od czasu powstania przy Sanef Obserwatorium Zachowań na Autostradzie”, co miało miejsce w 2012 roku.

42% pojazdów przekraczało w tym roku dozwolone 130 km/h. W 2018 roku czyniło tak tylko 38% w 2018 r. Średnia prędkość wszystkich pojazdów wyniosła 128 km/h. Na lewym pasie średnia prędkość dla samochodów wynosiła 137 km/h, czyli o 7 km/h więcej niż dozwolona prędkość.

Jednak tylko 3% obserwowanych kierowców na wszystkich pasach łącznie przekraczało szybkość 150 km/h, co jest już karane „punktowo” i „finansowo” znacznie bardziej. Kierowcy szybciej jeżdżą też w nocy. Wówczas liczba kierowców jadąca powyżej 130 km/h wzrasta nawet do 51%.

Poprawa nastąpiła natomiast w zachowywaniu „bezpiecznej odległości. Tylko 22% pojazdów jechało zbyt blisko poprzedzającego pojazdu, w porównaniu do 29% w 2022 r. W weekendy liczba ta wzrastała jednak do 26% (poniżej 2 sekund między przejazdem dwóch pojazdów).

Reszta podobnie jak u nas. Jeden na trzy pojazdy poruszał się środkowym pasem mając wolny pas po prawej stronie. W weekendy taki styl jazdy preferowało ponad 50% kierowców. Poza tym, 28% kierowców nie sygnalizowało manewru wyprzedzania.

Źródło: AFP

REKLAMA