Agencja wywiadowcza blokuje treści na YouTube. „Naszym zadaniem jest reagowanie”

YouTube.
YouTube. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
REKLAMA

Koreańska Komisja Łączności zablokowała na wniosek agencji wywiadowczej dostęp do trzech kanałów YouTube prawdopodobnie prowadzonych przez Koreę Północną dla celów propagandowych. W wojnie psychologicznej wykorzystywano dzieci – podała w piątek południowokoreańska agencja Yonhap.

Zablokowane kanały, w których głównymi narratorami są młode północnokoreańskie kobiety i dzieci, są postrzegane jako próba odejścia Północy od tradycyjnej metody propagandy na rzecz bardziej angażującego stylu skierowanego do szerszej globalnej publiczności.

REKLAMA

Korea Północna prowadzi takie kanały YouTube w ramach wojny psychologicznej przeciwko Korei Południowej. Naszym zadaniem jest reagowanie – powiedział urzędnik Narodowej Służby Wywiadowczej.

Na jednym z zablokowanych kanałów o nazwie Sally Parks SongA publikowane są codzienne vlogi 11-letniej dziewczynki o imieniu Song-a. Dziewczynka przedstawia pozornie sielankowy obraz stolicy Korei Północnej – z wypadami do parków rozrywki, jedzeniem lodów i czytaniem książek o Harrym Potterze. Pod jej filmami zawsze wyłączona jest sekcja komentarzy.

Obserwatorzy zwracają uwagę, że ośrodki propagandowe Północy, gdzie dostęp do Internetu i mediów społecznościowych jest zablokowany, wykorzystują konta na YouTube, Instagramie czy Twitterze do propagowania reżimu Kim Dzong Una.

REKLAMA