Rekordowa liczba zachorowań na choroby przenoszone płciowo

Choroby przenoszone płciowo.
Prezerwatywa i leki - zdj. ilustracyjne. / Fot. Reproductive Health Supplies Coalition/Unsplash
REKLAMA

Rośnie liczba zachorowań na choroby przenoszone drogą płciową w Niderlandach – informuje centrum zdrowia seksualnego GGD. W ubiegłym roku zakażeń takimi chorobami jak rzeżączka czy syfilis było najwięcej od 2014 r. W 2022 roku zdiagnozowano aż 41 250 zakażeń.

W ubiegłym roku przeprowadzono w punktach GGD na terenie całego kraju 165 tys. badań na obecność chorób wenerycznych. Okazuje się, że przeszło co czwarte z nich uzyskało wynik pozytywny. To daje liczbę 41 250 zakażeń.

REKLAMA

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (RIVM) wskazuje, że liczba zachorowań na choroby takie jak rzeżączka, syfilis, chlamydia czy HIV nieprzerwanie rośnie od 2014 r. i w ubiegłym roku było ich najwięcej.

Szczególnie uderzający jest wzrost liczby zakażeń rzeżączką. W 2022 roku zdiagnozowano ją u 10 600 osób, co stanowi wzrost o 33 procent w porównaniu z poprzednim rokiem.

Przychodnie GGD prowadzą także projekt pilotażowy związany z dystrybucją tabletek PrEP, które chronią przez zakażeniem wirusem HIV. W programie uczestniczą głównie aktywni seksualnie mężczyźni uprawiający seks z mężczyznami oraz inne osoby o podwyższonym ryzyku zakażenia tym wirusem. Było ich w ubiegłym roku prawie 9 tys. Z danych RIVM wynika, że w ubiegłym roku 39,8 proc. uczestników tego programu zaraziło się jedną z chorób wenerycznych inną niż HIV.

REKLAMA