Morawiecki apeluje do NATO. Chodzi o Nuclear Sharing

Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki. / foto: PAP/DPA
REKLAMA

W związku z rozmieszczeniem rosyjskiej broni jądrowej na Białorusi, zwracamy się do całego NATO, by Polska wzięła udziału w programie Nuclear Sharing; deklarujemy wolę szybkiego działania w tej sprawie – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu został zapytany na konferencji w Brukseli, czy Polska może wziąć udział w programie Nuclear Sharing – czyli programie współdzielenia broni jądrowej w ramach NATO – m.in. w związku z rozmieszczeniem rosyjskiej broni jądrowej na Białorusi.

REKLAMA

„W związku z tym, że Rosja ma zamiar rozmieścić taktyczną broń jądrową na Białorusi, my tym bardziej zwracamy się do całego NATO o wzięcie udziału w programie Nuclear Sharing” – powiedział Morawiecki.

Zaznaczył jednak, że ostateczna decyzja będzie zależała od partnerów amerykańskich. „My deklarujemy naszą wolę szybkiego działania w tym zakresie” – dodał.

„My nie chcemy siedzieć z założonymi rękoma, kiedy Putin eskaluje różnego rodzaju groźby” – mówił premier.

Nuclear Sharing to program NATO, będący elementem polityki Sojuszu w zakresie odstraszania jądrowego. Umożliwia on udostępnienie głowic jądrowych państwom członkowskim nieposiadającym własnej broni jądrowej. Od listopada 2009 r. w ramach Nuclear Sharing amerykańska broń jądrowa znajduje się na terenie Belgii, Niemiec, Włoch, Holandii i Turcji.

REKLAMA